Za vyzrazení razie Vidkun dostal bývalý kriminalista Vokál podmínkou

foto Ilustrační foto - Bývalý kriminalista Luděk Vokál (vpravo) 2. září 2020 u Obvodního soudu v Praze, který projednával jeho kauzu, ve které níž čelí obžalobě ještě podnikatel Albin Arifovič. Vokál je obžalován z korupce a úniku informací, Arifovič pak z podplácení.

Praha - Za vyzrazení razie Vidkun, vynášení informací z policejních spisů a další činy dnes Obvodní soud pro Prahu 5 potrestal bývalého kriminalistu Luďka Vokála tříletou podmínkou s odkladem na čtyři roky. Podnikatele Albina Arifoviče, který podle obžaloby za informace z policejních databází Vokálovi poskytl auto za téměř půl milionu korun, uložil soud dvouletou podmínku. V části obžaloby Vokála soud naopak viny zprostil, neprokázalo se, že by skutky byly trestnými činy. Dnešní rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce se proti rozsudku odvolal, Vokál si pro odvolání ponechal lhůtu.

Vokál podle dnešního rozsudku v říjnu 2015 prozradil Arifovičovi, že policie bude zasahovat v kauze Vidkun, tedy v kauze, která se týká podezřelých vazeb mezi olomouckými policisty. Vokál byl odsouzen i za to, že přítelkyni jiného muže, který byl podezřelý z drogové trestné činnosti, pomohl zajistit povolení k dlouhodobému pobytu, či za to, že používal služební auto k soukromým účelům.

"Soud vzal za prokázané, že se obžalovaný dopustil uvedeného jednání, přičemž vycházel z výpovědí svědků, kteří shodně uvedli, že v době realizace akce Vidkun nebyla zaznamenána přítomnost novinářů," konstatovala předsedkyně trestního senátu Jana Humeni. Z důkazů podle ní navíc vyplynulo, že manželky Vokála a Arifoviče si zprávy s informacemi o razii předávaly ještě před tím, než došlo k samotné akci.

Bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vinu od počátku odmítá. Jeho obhájce Radek Šmerda už dříve uvedl, že se komunikace mezi jeho klientem a podnikatelem týkala toho, zda tehdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta zůstane ve funkci. Dnešní rozhodnutí Vokál příliš komentovat nechtěl. "Ještě to neskončilo," řekl novinářům.

Soud naopak Vokála osvobodil v části, která ho vinila z toho, že muže, jehož přítelkyni údajně zajistil pobyt, upozornil na to, že ho Národní protidrogová centrála může odposlouchávat. Zproštěn viny byl bývalý detektiv i v bodě, kde ho obžaloba vinila, že dalšímu muži, který byl podezřelý z vydírání, umožnil vyhnout se trestnímu postihu.

Arifovičovi podle dnešního verdiktu Vokál předal informace z policejních databází o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi. Vokálovi soud uložil také peněžitý trest 100.000 korun, Arifovičovi pak 280.000 korun. Bývalému detektivovi také soud na pět let zakázal práci u bezpečnostních sborů. Vokál byl potrestán za zneužití pravomoci úřední osoby, porušení služební povinnosti a přijetí úplatku, Arifovič za návod ke zneužití pravomoci úřední osoby a za podplácení. Jeho trest zahrnuje i předchozí odsouzení za nedovolené ozbrojování.

Část, která se týkala údajného vyzrazení razie Vidkun, projednával Obvodní soud pro Prahu 5 opakovaně. Vokála nejprve osvobodil, verdikt ale pražský městský soud zrušil. Obvodní soud následně bývalému detektivovi dvakrát uložil třináctiměsíční podmínku a zákaz činnosti u policie na 2,5 roku. I s těmito rozsudky ale odvolací senát nesouhlasil. Na počátku letošního roku odvolací soud rozhodl, že je nutné případ projednávat spolu s druhou větví, tedy s případem údajného vynášení informací.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 24. května 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď