Za vynikající kameramanské dílo byli oceněni Douba a Smutný

foto Vladimír Smutný Slavnostní předání cen Asociace českých kameramanů (AČK) se uskutečnilo 26. února 2020 v Praze. Cenu AČK za vynikající kameramanské filmové dílo získal Vladimír Smutný za snímek Nabarvené ptáče.

Praha - Ocenění Asociace českých kameramanů (AČK) za vynikající kameramanské dílo dostali Martin Douba za televizní film Vodník a Vladimír Smutný za snímek Nabarvené ptáče. Ocenění dnes převzali na slavnostním večeru v pražském kině Lucerna. Asociace ocenila také studenta katedry kamery FAMU Faraze Alama za film Between The Lines. Cenu za celoživotní dílo získal kameraman Jan Malíř.

Fotogalerie

Douba po natočení několika dokumentů a reklam jako první samostatný celovečerní film natáčel v roce 2007 komedii Pusinky. O pět let později se podílel na snímku Křídla Vánoc a v roce 2018 natočil drama Chvilky. Vedle Vodníka s režisérem Taušem spolupracoval také na televizním seriálu Modré stíny.

"Natáčení reklam může na první dojem vypadat, že je v příkrém rozporu s celovečerním filmem, ale není tomu tak. Mnoho reklam dnes získává filmový styl a formálně se blíží tomu, co známe z kina, a opačně. Asi málokde můžete získat tak velkou řemeslnou zdatnost jako na reklamě," uvedl před časem Douba.

Cenu AČK za vynikající kameramanské filmové dílo obdržel Smutný za film Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Za stejný snímek natočený na černobílý pětatřicetimilimetrový negativ ve formátu Cinemascope byl Smutný oceněn také na festivalu v Chicagu. Jeho práci vyzdvihli kritici už po novinářské projekci na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. "Internacionalismus tohoto filmu je prostě geniální, látka nádherná, herci nádherní, lokace nádherné, čas na natáčení nádherný. A režijně se to Václavovi podařilo," podotkl k Nabarvenému ptáčeti Smutný.

V porotě cen AČK za rok 2019 zasedli režisér Jiří Svoboda, kameramani Kristián Hynek, Antonín Weiser, Petr Hojda a Jiří Stivín, filmová kritička Alena Prokopová a střihač Alois Fišárek.

Cenu Asociace českých kameramanů za celoživotní dílo získal Jan Malíř, který mimo jiné spolupracoval s režisérkou Věrou Chytilovou na filmech Praha neklidné srdce Evropy, Šašek a královna a Faunovo velmi pozdní odpoledne. S Milošem Formanem se setkal v Národním divadle při natáčení filmu Dobře placená procházka a s Václavem Havlem při natáčení Odcházení. Za svou kameramanskou práci získal v roce 2000 výroční cenu AČK a za dokument Jiří Stivín cenu MIDEM v Cannes v roce 1994.

Porota se usnesla udělit Čestné uznání za kameru Ondřeji Belicovi za dokumentární film Central Bus Station režiséra Tomáše Elšíka. Cenu obdržel také student katedry kamery FAMU Faraz Alam z Libye za film Between The Lines. Držitel Ceny za nejlepší kameru na Los Angeles Independent Film Festivalu v USA nyní žije a pracuje v Praze.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď