Za uzavřené vleky bude náhrada 210 až 530 Kč za den

foto Na Klíny v Krušných horách přijelo 30. prosince 2020 mnoho lidí za zimními radovánkami, i když lyžařské areály, respektive lanovky a hotely v nich, jsou nyní uzavřené kvůli vládním opatřením proti pandemii koronaviru.

Praha - Provozovatelé vleků a lanovek budou mít za nucené uzavření nárok na kompenzaci 210 až 530 korun za den. Podpora ve formě dotace na provozní náklady se bude počítat podle míst a typu přepravních zařízení. Příspěvek bude podnikatelům náležet za období od 27. prosince do 22. ledna. Příjem žádostí do programu COVID sport III Lyžařská střediska, který dnes schválila vláda, by měl začít v lednu. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo. Asociace vlekařů program přivítala. Bez pomoci by mnoho areálu nemuselo přežít. Věří v opětovné otevření.

Šéf MPO Karel Havlíček na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že bude-li epidemická situace lepší, lyžařská střediska budou určitě jedním z prvních oborů, které budou uvolněny. Už se podle něj prokázalo, že režim je možný řídit, lyžaři jsou dobře chráněni sami o sobě a ČR by mohla následovat Rakousko v používání respirátorů typu FFP2. Upozornil na to, že podpora pro toto odvětví není levná. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) nechtěl o možném termínu otevření skiareálů spekulovat. Nutné je podle něj brát v potaz kapacitu nemocnic.

Pro provozovatele vleků a lanovek je vyčleněna jedna miliarda korun. Na základní vleky budou moci podnikatelé na jedno místo čerpat 210 korun, na neodpojitelné lanové dráhy připadne 340 korun a pro odpojitelné lanové dráhy 530 korun za den provozu. Havlíček dnes řekl, že předpokládá, že nebude vyčerpána celá miliarda, ale spíše 700 až 800 milionů korun.

"Nejvyšší možná denní podpora je dále určena částkou vypočtenou jako 50 procent běžného průměrného denního nákladu provozu střediska za uplynulé tři sezony. Příjemci pak za den náleží nižší z takto vypočtených částek," uvedl Havlíček.

MPO začalo program připravovat ve čtvrtek, kdy vláda rozhodla o prodloužení stávajících protiepidemických opatření, tedy i trvání uzavření skiareálů, do 22. ledna. Ministerstvo na nastavení parametrů dotačního titulu spolupracovalo s oborovými svazy a podnikatelskými asociacemi. "Struktura částek určených na jedno místo přepravního zařízení vychází z modelových příkladů tří konkrétních středisek různých velikostí a struktur technického i technologického vybavení, a navržená kompenzace tak odpovídá všem druhům středisek s ohledem na jejich velikost a technické možnosti," řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Dotace z tohoto programu budou poskytovány na provozní náklady, jako jsou energie, nájmy, odpisy provozovaných zařízení či režijní náklady. Vztahovat se na něj bude takzvaný dočasný rámec Evropské komise, tedy maximální sumy na jednoho žadatele, kterou může získat z veřejné podpory. Činí 800.000 eur (asi 21 milionů Kč).

Havlíček věří tomu, že bude platit i dohoda s profesními organizacemi o zabezpečení současného stavu sjezdovek v maximální možné míře. "A to tak, že tam budou mít (provozovatelé) částečně i svůj personál. Přičemž věříme, že pomůžou i obce, případně policie," řekl.

V nové zimní sezoně mohla lyžařská střediska fungovat zatím jen mezi 18. a 26. prosincem. V ČR je podle Havlíčka 450 skiareálů, jejichž činnost do státního rozpočtu ročně přináší 13 miliard korun. Zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun.

MPO do budoucna plánuje všem sportovním areálům nabídnout širší podporu. Sportoviště by tak měla snadněji dosáhnout na provozní záruky na úvěry od Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Vlekaři přivítali státní kompenzace, uchrání je před krachy

Asociace horských středisek (AHS) přivítala vládou přijatý program kompenzací za nucené uzavření kvůli covidu. Bez státní pomoci by podle asociace mnoho areálů nemuselo nynější uzavření přežít. Vlekaři věří, že se epidemická situace postupně uklidní a provoz vleků lanovek budou moci opět spustit. ČTK to dnes řekl ředitel asociace Libor Knot.

"Přijetí kompenzačního programu pro lyžařské areály velmi vítáme. Jsme rádi, že vláda vyslyšela naše argumenty, že jsme specifický obor, který má sezonnost a vysokou nákladovost. Areálů je několik stovek a jsou v nezáviděníhodné situaci," řekl Knot. Jiné kompenzační programy, kde se dotace počítají podle zaměstnanců, by byly pro vlekaře podle něj jen velmi obtížně využitelné.

Knot připomněl, že od prvního nuceného uzavření loňského 13. března byla střediska v provozu jen devět dnů ve druhé polovině loňského prosince. "Náklady jsou přitom obrovské, jak na nájmy či splátky a leasingy, tak na provozní výdaje jako zasněžování a rolby," řekl. Bez státní pomoci, i když bude sanovat jen část ztrát, by byly areály podle Knota ve velkých problémech. "Mnoho z nich by to nemuselo přežít," řekl.

Za dobré považuje dojednané podmínky ředitel Ski bižu Pavel Bažant, která provozuje tři největší lyžařská střediska v Jizerských horách.

"Myslím, že je to maximum, co jsou ochotní nám dát," řekl. Dodal, že provozovatelé středisek požadovali vyšší kompenzace, ale vládou schválené podmínky jsou výrazně lepší než v návrhu minulý týden. Kompenzace by měla podle Bažanta stačit, aby střediska přežila, než zahájí provoz. "Abychom to ustáli, tak se řeší provozní úvěry a odklady splátek. Na to to (kompenzace) není. A pokud nás pustí a pojedeme aspoň únor, březen, tak snad ten rok vyjde," dodal.

Provozovatelé sjezdovek na Vysočině oslovení ČTK vesměs uváděli, že se s kompenzacemi schválenými vládou ještě nestačili seznámit. "Jsem ráda, že se aspoň pro něco rozhodli, že nějaké kompenzace budou," řekla ČTK Magda Vaňková, která se stará o sjezdovky v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku u Pelhřimova. Dodala, že vláda mohla mít návrh připravený dřív; s výrobou technického sněhu se začínalo koncem listopadu. "Strategii na to, že skiareály přeruší provoz, mohli mít už před lyžařskou sezonou a nemuseli nás nechat ve stresu," řekla.

Podle provozovatelů Skiareálu Lipno vládní návrh zřejmě plně nedorovná ztrátu z uzavření areálů. "Podle prvotních informací administrativa na žádání kompenzací není zrovna jednoduchá, takže si budeme muset asi najmout externí specialisty, kteří nám s tím pomohou," řekla ČTK za Skiareál Lipno Olga Kneiflová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď