Za Ukrajinu se postavili otevřeně tři izraelští ministři

foto Ilustrační foto - Lídr izraelské opozice Jair Lapid.

Jeruzalém - K ruské invazi na Ukrajinu neexistuje důvod. V Rumunsku to dnes řekl izraelský ministr zahraničí Jair Lapid a vyzval Rusko k ukončení palby. Izraelský ministr zdravotnictví Nican Horovic v rozhovoru s rozhlasem prohlásil, že Izrael uznává nezávislost Ukrajiny a Rusko se z ní musí okamžitě stáhnout. Ministr financí Avigdor Lieberman v rozhovoru se zpravodajským serverem Walla řekl, že Izrael musí dovolit vstup Ukrajincům prchajícím ze své země.

"Dokud se tam bombarduje, musíme přijmout všechny, kdo utíkají a jejichž životy jsou ohroženy. Až palba skončí, můžeme příjem uprchlíků zastavit, ale teď jim hrozí smrtelné nebezpečí, přicházejí z míst, kde se bojuje. Nehrozí, že by se zde usadili, aby tady mohli pracovat," řekl Lieberman.

Odmítl kritiku izraelského přístupu k uprchlíkům, když se objevily zprávy, že někteří museli čekat na vyřízení dokladů na letišti mnoho hodin. "Když se válčí tisíce kilometrů odtud a sem přijdou lidé náhle a bez varování, vyskytnou se chyby," řekl.

"Vyzýváme Rusko k ukončení palby a útoků a k vyřešení problémů u jednacího stolu," řekl Lapid. Dodal, že Izrael udělá, co je v jeho silách, pro zprostředkování mírového řešení "této tragédie".

Horovic jako jeden z mála členů izraelské vlády řekl otevřeně, že Izrael uznává nezávislost Ukrajiny a že se z ní musí Rusko okamžitě stáhnout.

Izrael má dobré vztahy s Kyjevem i Moskvou, a ačkoli se za Ukrajinu postavil například na půdě OSN, kritice Ruska se vyhýbá. Hlavním důvodem jsou obavy, aby nepřišel o možnost dalších operací proti íránským cílům v sousední Sýrii, nad jejímž vzdušným prostorem má kontrolu Rusko.

Horovic ve své nezvykle otevřené zmínce o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl, že to byl on, "kdo tuto brutální válku začal, a že o tom, zda je válečný zločinec, rozhodnou mezinárodní soudní instituce".

Izrael se snaží o zprostředkování mezi Ruskem a Ukrajinou. Premiér Naftali Bennett si několikrát telefonoval s ruským prezidentem Putinem i ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Putina Bennett dokonce navštívil minulý týden v Moskvě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď