Za tunelování dostal bývalý místostarosta Horký podmíněný trest

foto Ilustrační foto - Krajský soud v Plzni rozhodl 5. prosince v odvolacím řízení v případu bývalého místostarosty Mariánských Lázní Petra Horkého (na snímku) a lobbistky Jany Mrencové, které v dubnu odsoudil Okresní soud v Chebu za úplatkářství. Horký dostal šestnáctiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky, Mrencová 24 měsíců podmíněně s odkladem na 2,5 roku a peněžité tresty, oba se odvolali. Plzeňský krajský soud zrušil původní verdikt a případ vrátil k novému projednání do Chebu. Mrencová dnes k soudu nepřišla.

Karlovy Vary - Okresní soud v Karlových Varech udělil dnes bývalému místostarostovi Mariánských Lázní a bývalému krajskému radnímu Petru Horkému dvouletý trest s podmíněným odkladem na dva roky. Horký jako likvidátor bývalého Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary (PBH) podle soudu účelově vyváděl prostředky z podniku přes poradenskou firmu.

Horký má také podle dnešního verdiktu zaplatil podniku PBH vzniklou škodu a dostal také zákaz činnosti funkce likvidátora na pět let. Dnes udělený trest je souhrnným a soudkyně Ivana Fořtová do něj započítala i 16měsíční podmíněný trest, který dostal Horký před časem za podplácení u chebského soudu.

Horkého vinila žaloba z porušení povinností při správě cizího majetku. Podle obžaloby platil za poradenské služby firmě A.R.J, aniž to bylo třeba. Způsobil tak škodu přes 1,3 milionu korun. Horký se hájí tím, že nebyl odborník a potřeboval právní a ekonomické rady. Do funkce byl dosazen na základě politického rozhodnutí.

Podle soudkyně Ivany Fořtové, která se opírala zejména o znalecký posudek, ale poradenská firma Horkému zásadně nepomohla a Horký se místo ní mohl obrátit na pracovníky magistrátu nebo právnické kanceláře.

"Poradenská činnost, která byla provedena ze strany svědka Jana Radosty nebyla potřebná, nebyla účelná a nebyla nutná," shrnula soudkyně Fořtová.

Při výsleších vyplynulo najevo například i to, že poradenská firma uspořádala dražbu pozemku, který pak získal karlovarský magistrát, aniž k pořádání dražby měla oprávnění. Prodej pozemku je tak zřejmě neplatný.

Okresní soud v Karlových Varech se případem zabýval opakovaně. Před dvěma lety poslal Horkého na dva roky do vězení nepodmíněně. Krajský soud ale rozsudek zrušil a vrátil k opětovnému projednání. I stanovisko krajského soudu dnes soudkyně v rozsudku zohlednila, kromě něj i to, že od předešlého verdiktu už uplynulo hodně času.

Horký, který se dnes k soudu dostavil omylem až po vynesení rozsudku, novinářům řekl, že si ponechá čas na rozhodnutí, jestli podá odvolání. Zopakoval ale, že se cítí nevinen a že podniku PBH žádnou škodu nezpůsobil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je neděle 24. března 2019

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď