Za smrt plavce pod člunem dostal policista podmíněný trest

foto Obžalovaný policista Richard Jecha u chebského okresního soudu, který mu 7. prosince 2017 udělil podmíněný čtrnáctiměsíční trest za to, že v červenci 2015 policejním člunem narazil do plavce na přehradě Jesenice a smrtelně ho zranil.

Cheb - Čtrnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na 18 měsíců udělil soud v Chebu policistovi Richardu Jechovi za to, že policejním člunem na přehradě Jesenice smrtelně zranil plavce. Podle soudu nepřizpůsobil jízdu na člunu podmínkám na vodě a počasí. Tragická nehoda se stala v červenci 2015. Soudkyně Věra Mathauserová dnes rozhodnutí zdůvodnila tím, že Jecha porušil zákon o vnitrostátní plavbě. Byl si vědom, že se s člunem pohybuje v místě, kde není plavání nijak omezeno a nepřizpůsobil rychlost a následně přehlédl plavce a smrtelně jej zranil.

Soud vyhověl návrhu obžaloby, která navrhovala podmíněný trest ve výši 14 až 16 měsíců. Obhajoba naopak požadovala zproštění žaloby. Obhajoba se na místě odvolala, státní zástupce si nechá lhůtu na rozmyšlenou.

Dvoučlenná policejní hlídka, s níž jel na lodi ještě člen rybářské stráže, tehdy na rozvlněné hladině přehrady narazila člunem do plavce. Lodní šroub jej zranil na hlavě. Zranění byla neslučitelná se životem, ačkoliv Jecha za plavcem ihned do vody skočil.

Podle soudkyně stejně byla vina dostatečně prokázána. Už dříve u soudu zaznělo, že tragická nehoda na Jesenici byla ojedinělá a podobná se nestala nejméně 30 let. Jechovi hrozil až šestiletý trest, soud ale přihlédl k jeho bezúhonnosti, dobrému hodnocení v zaměstnání i k výjimečnosti nehody. Soud také nevyhověl návrhu na zákaz činnosti s tím, že od nehody už uplynula dlouhá doba.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď