Za smrt dvou žen v sauně dal soud v Jičíně podmíněně 12 měsíců

foto Okresní soud, právo, zákon - ilustrační foto

Jičín - Okresní soud v Jičíně potrestal majitele sauny, ve které letos na jaře zemřely dvě ženy, podmínkou dvanácti měsíců vězení se zkušební dobou tři roky. Ženy se při saunování nemohly ze sauny dostat ven. Jako náhradu škody musí muž zaplatit 5341 korun. O trestu za usmrcení z nedbalosti soud rozhodl trestním příkazem na konci října. Odsouzený ani státní zástupce se neodvolali a trestní příkaz se stal pravomocným. Rozhodnutí zveřejnil okresní soud na svém webu.

Pokud by odsouzený nebo státní zástupce proti trestnímu příkazu podali odpor, konalo by se v případu hlavní líčení. Muži za přečin usmrcení z nedbalosti hrozily až tři roky vězení. O výši trestu napsal web idnes.cz.

Tragédie se stala letos 15. dubna v zahrádkářské kolonii nedaleko Jičína. Matka s dcerou ve věku 65 a 45 let se saunovaly u své známé. Té se zdálo, že ženy dlouho nevycházejí. Když přišla do sauny, našla ženy ležící na zemi. V sauně se totiž zlomila klika u dveří a ženy se nemohly dostat ven. Pokusily se rozbít ve dveřích okénko, což se jim ale nepodařilo.

Odsouzený podle soudu saunu, která nepodléhala kolaudaci, postavil přibližně v roce 2013 k užívání své rodiny a přátel. "Vstupní prostor osadil zcela nevhodně dveřmi se stavebním zadlabacím zámkem pro cylindrickou vložku vybavený střelkou pro zajištění dveří proti otevírání," uvedl soud. Následně muž vyměnil kovovou kliku za dřevěnou vlastní výroby. Kliku vyplnil izolepou a lepidlem. Později se klika rozlomila, ale byla opravena lepením.

V dubnu se ženám klika v sauně rozlomila a nemohly se dostat ven. "Přestože se snažily rozbít dvojité sklo výplně vstupních dveří jak holýma rukama, tak dřevěným podhlavníkem, podařilo se jim rozbít jen první vrstvu skla a tak nedošlo k proudění čerstvého vzduchu a chladu do sauny," konstatoval soud. Ženy následně v tepelně a vzduchotěsně odizolované sauně zemřely kvůli přehřátí organismu a nedostatku kyslíku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď