Za první den sebereportování dostalo formulář 5741 nakažených

foto Ilustrační foto - Lidé čekají 9. října 2020 před testovacím místem na covid-19 ve Fakultní nemocnici v Olomouci.

Praha - Za první den rozesílání dostalo odkaz na webový formulář pro sebereportování 5741 lidí s covidem-19, mohou v něm předem vyplnit data o sobě a svých kontaktech. Ostrý provoz tohoto nástroje, který má zrychlit práci hygienikům, byl spuštěn v úterý v poledne, uvedl dnes na twitteru ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch, který vede laboratorní skupinu ministerstva zdravotnictví a měl pilotní testování formuláře na starosti.

Odezva lidí, kteří dostali informaci o tom, že mohou formulář vyplnit, byla asi čtvrtinová. "Do 24 hod jsme rozeslali 5741 SMS, lidé zatím vyplnili samoreportování ve 1246 případech," napsal Hajdúch.

V pilotním provozu, který úternímu spuštění předcházel, vyplnilo formulář podle posledních dat Chytré karantény zhruba 1300 lidí. O webovém formuláři, kde by lidé potřebné informace mohli vyplnit ještě před kontaktování hygienou, mluvil premiér Andrej Babiš (ANO) 9. září. Jeho spuštění avizoval v týdnu od 21. září bývalý ministr Adam Vojtěch (za ANO). Pilotní provoz začal na začátku října.

Hygienici i současný ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) již dříve připomněli, že formulář práci hygieniků nenahradí. Budou ale moci díky předem vyplněným datům s nakaženým telefonovat kratší dobu nebo oslovit dříve jeho kontakty. Zejména v Praze a středních Čechách kvůli velkému nárůstu nových případů hygienická stanice nestíhá všechny včas trasovat. Do 24 hodin stíhá oslovit 41 procent pozitivně testovaných a 65 procent jejich rizikových kontaktů.

Do telefonování kontaktům se zapojují hygienici z méně zasažených krajů, armádní medici a postupně také proškolení laici, například z celní správy nebo úřadu vlády. Hygieniků je 865, dalších pracovníků 353. Podle webu Chytré karantény trvá hovor s pozitivním průměrně 11 minut, s kontakty pak šest minut. Celkově 13. října telefonovali hygienici a jejich spolupracovníci téměř 89.800 minut a vyřešili 4575 pozitivních případů a 7080 jejich kontaktů. Průměrně měl každý pozitivní kontakty tři.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď