Za požár s osmi oběťmi ve Vejprtech může manipulace s ohněm

foto Pietní místo na snímku pořízeném 23. ledna 2020 před Ústavem sociální péče ve Vejprtech na Chomutovsku, kde 19. ledna při požáru zahynulo osm lidí. Podle policie byla příčinou tragického požáru manipulace s otevřeným ohněm. Všechny oběti se při požáru udusily. Policisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Vejprty (Chomutovsko) - Příčinou nedělního tragického požáru ve Vejprtech na Chomutovsku, při kterém zemřelo osm lidí, byla manipulace s ohněm. Všechny oběti se udusily, řekla dnes policie. Přeživší klienti chtějí zůstat ve městě. Jeden člověk zůstává v kritickém stavu. Městu v Krušných horách přišly první peníze na pomoc.

Policisté při vyšetřování příčiny vzniku požáru vyloučili technickou závadu. Případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Za tento čin hrozí případnému pachateli až osm let. Policisté také vyloučili, že by viníkem byl někdo zvenčí, kdo by neměl přístup do objektu.

Při nedělním požáru, který byl druhým nejtragičtějším v Česku za posledních 30 let, bylo ohroženo 34 klientů domova pro zdravotně postižené a jeden vychovatel, který přivolal pomoc. První přijeli místní dobrovolní hasiči a policisté z obvodního oddělení, kteří zachraňovali klienty. Hořet začalo ve společenské místnosti na gauč. Roli podle hasičů sehrálo při zásahu to, že požár už byl rozvinutý a v budově bylo hodně lidí, a to zdravotně znevýhodněných.

Hasiči se dnes setkali se svými německými kolegy v městečku Bärenstein, které sousedí s Vejprty přes potok. Za účasti německého velvyslance probrali možnosti zlepšení spolupráce. Už dříve hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje konstatoval, že pomoc kolegů z Německa při nedělním zásahu nepotřeboval.

V nemocnici v Chomutově jsou ještě dva pacienti a jeden je nemocnici v Mostě. Přeživší klienti domova Kavkaz propuštění z péče lékařů se vrátili do Vejprt. Podle starostky Jitky Gavdunové (ODS) chtějí zůstat doma, tedy ve městě. Radnice se bude proto snažit co nejdříve zprovoznit alespoň jedno patro budovy, v níž hořelo. Úklid začne v pátek.

Vejprtům na pomoc s řešením následků tragické události poslali dárci v rámci veřejné sbírky 200.000 korun. Pomoci chtějí i okolní obce, milion korun dostane město od Ústeckého kraje. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70.000 korun, které dnes předali starostce. Památku obětí uctí krajští zastupitelé v pondělí minutou ticha.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 22. února 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď