Za nehodu Bryantova vrtulníku nejspíš mohlo špatné počasí

foto Hasiči na místě nehody vrtulníku, při které zahynul slavný basketbalista Kobe Bryant a dalších osm lidí.

Los Angeles (USA) - Nedělní nehodu vrtulníku, při které zahynul slavný basketbalista Kobe Bryant a dalších osm lidí, velmi pravděpodobně zapříčinilo špatné počasí. V době havárie byla totiž v okolí Los Angeles hustá mlha, kvůli které podle agentury AP nelétaly ani helikoptéry bezpečnostních složek.

K tragické nehodě, při které zahynula i Bryantova třináctiletá dcera Gianna, došlo v kopcích u Calabasas severozápadně od Los Angeles v 9:45 ráno. Vrtulník před tím odstartoval ze Santa Any a od dispečerů dostal varování o špatné viditelnosti v okolí.

Podle leteckých dat vrtulník Sikorsky S-76 narazil do strmého srázu v rychlosti kolem 184 kilometrů v hodině a při klesání kolem 1,2 kilometru za minutu. Stroj se při nárazu roztříštil na kusy, které se rozletěly na plochu o velikosti fotbalového hřiště, začal hořet a havárii nikdo na palubě nepřežil.

Nehodu už začaly vyšetřovat federální úřady, které budou prověřovat majitele a provozovatele vrtulníku, pilotovu minulost nebo záznamy o údržbě. Pilot Kurt Deetz, který v minulosti Bryanta ve stejném stroji přepravoval, ale vyloučil, že by nehodu zavinila technická závada. "Šance katastrofálního selhání obou motorů je naprosto minimální," prohlásil.

Jeho teorii rovněž v rozhovoru pro agenturu AP podpořil i letecký právník a bývalý pilot amerického námořnictva Justin Green. "Při nízké viditelnosti můžou být piloti snadno dezorientováni," uvedl a dodal, že pilot klidně mohl stroj pilotovat "na slepo" pouze za pomocí přístrojů.

Předběžné výsledky vyšetřování by měly být známé zhruba za deset dní, konečný verdikt ale může být znám klidně až za rok. Podle policejního lékaře Jonathana Lucase se protáhne i identifikace obětí, protože náročný terén komplikuje zajištění ostatků.

Bryantova smrt zasáhla legendy NBA i exprezidenta Obamu

Tragická smrt Kobeho Bryanta a jeho třináctileté dcery zasáhla basketbalové legendy Michaela Jordana, Magica Johnsona s Shaquillem O'Nealem, ale i bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu. Bývalý hráč Los Angeles Lakers zahynul spolu s dalšími osmi lidmi při nedělní nehodě vrtulníku nedaleko Los Angeles.

"Kobe byl legenda na hřišti a měl nakročeno k tomu, aby se jí stal i mimo hřiště," řekl Obama o jednačtyřicetiletém Bryantovi, který úspěšnou kariéru ukončil před čtyřmi lety. "Pro nás jako rodiče je ale mnohem horší ztratit Giannu. Michelle a já proto posíláme lásku a modlitby Vanesse a celé Bryantově rodině," přidal na sociálních sítích.

"Můj přítel, legenda, manžel, táta, syn bratr, držitel Oscara a nejlepší hráč Lakers v historii je pryč. Je těžké to přijmout, Kobe byl vzorem pro hráče i hráčky," napsal Johnson. "Bolest, kterou teď cítím, nejde popsat. Ztratil jsem neteř Gigi a bráchu Kobeho. Miluju vás a budete mi chybět," přidal Bryantův bývalý spoluhráč z Lakers O'Neal.

"Kobe pro mě byl jako brácha, často jsme spolu mluvili a bude mi to chybět. Nejde popsat, jakou bolest teď cítím," napsal v prohlášení Jordan. "Byl inspirací pro celou generaci sportovců. Kobe, myslím na tebe a odpočívej v pokoji, chlapče. Vůbec to nedokážu pochopit," přidala ve videu další bývalá legenda Kareem Abdul-Jabbar. "Neeeeeee, Bože, prosím, ne," přidal na twitteru další bývalý úspěšný hráč Dwyane Wade.

Bryantova smrt zasáhla například i golfistu Tigera Woodse nebo tenisty Rafaela Nadala s Novakem Djokovičem, kterému Bryantovy rady pomohly vrátit se na kurty po zranění lokte. "Kobe byl skvělým rádcem, ale hlavně přítelem. Ty i tvoje dcera budete navždy žít v našich srdcích. Soustrast Bryantově rodině i dalším, co při té tragédii někoho ztratili, nejde vyjádřit slovy," uvedl Djokovič.

Během grandslamu Australian Open vzdali Bryantovi hold i další tenisté včetně Petry Kvitové nebo Karolíny Plíškové. "Život umí být tak krutý. Je těžké přijmout tuto hroznou tragédii," napsala Kvitová na twitteru. "Jeden z největších sportovců našeho života," připojila Plíšková.

"Zprávy o smrti Kobeho a jeho dcery Gianny jsou pro mě zdrcující. Kobe byl legenda a inspirace pro mnoho lidí. Upřímnou soustrast jeho rodině i ostatním rodinám, jejichž blízcí při nehodě zahynuli. Odpočívej v pokoji, legendo," napsal na instagramu fotbalista Cristiano Ronaldo.

Ve stínu úmrtí pětinásobného vítěze NBA a dvojnásobného olympijského šampiona se neslo i slavnostní vyhlašování hudebních cen Grammy. Soustrast rodině během přenosu vyjádřila řada hudebníku, zatímco člen skupiny Run-DMC Joseph Simmons při vystoupení s kapelou Aerosmith během jejich společného hitu "Walk This Way" držel nad hlavou Bryantův dres.

Za Bryanta truchlili také v Itálii, kde žil od šesti do třinácti let. Všem basketbalovým zápasům na Apeninském poloostrově bude o víkendu předcházet minuta ticha. "Je to malé, ale srdečné gesto. Chceme tím ocenit život a vzpomínku na Kobeho Bryanta, který měl vždycky Itálii v srdci," uvedl italský svaz v prohlášení, zatímco deník Gazzeta dello Sport vyšel s titulkem: "Ztratili jsme přítele."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď