Za dětmi se dnes vypravil Mikuláš s čertem a andělem

foto Mikulášský trolejbus se vydal 5. prosince 2018 do ulic města Hradce Králové. Na trase dlouhé 24 kilometrů se svezli nejmenší cestující spolu s Mikulášem, andělem a čerty. O přestávkách na konečných stanicích byli obdarováni drobnými dárky, většinou však za pěknou básničku nebo písničku.

Praha - Mikulášské odpoledne dnes přivedlo na pražské Staroměstské náměstí stovky lidí. Na velkém pódiu tam byl připraven dvouhodinový program pro děti s tradiční mikulášskou nadílkou. Na bezpečnost během akce dohlížely desítky policistů.

Na největší vánoční trhy v Česku, které se tradičně konají na Staroměstském náměstí, přišli oslavit svůj svátek Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy. Na pódiu se objevily také další pohádkové bytosti, včetně sněhuláka, Sněhurky a trpaslíků.

Součástí mikulášského odpoledne bylo zpívání koled, soutěže a hry pro děti. Program byl doplněn vystoupením dětského pěveckého sboru Musica e Danza Praha a vánočním koncertem studentů Mezinárodní konzervatoře Praha.

Postavy Mikuláše, anděla a čerta dnes v předvečer svátku svatého Mikuláše tradičně vyrazily do ulic měst a obcí, aby postrašily a obdarovaly děti. Tradice mikulášských nadílek se připomíná už od středověku a je rozšířena po celém křesťanském světě. Svatý Mikuláš je považován za ochránce víry před pohanstvím, zachránce nespravedlivě obviněných a patrona mnoha profesí a řemesel a patří k nejuctívanějším svatým v celém křesťanství. V Česku přežil i totalitní režim, kdy byly církevní svátky potírány. Po pádu komunismu neohrozil Mikuláše ani Ježíška americký Santa Claus.

Vědci v kostýmech čertů představili v Č. Budějovicích laboratoř

Parazity nebo laboratorní techniku ukázali dnes lidem na českobudějovickém náměstí vědci v kostýmech čertů. Dorazila tam totiž na tři hodiny ve své premiéře mobilní laboratoř Biologické peklo. Tento projekt Akademie věd ČR chce takto srozumitelnou formou seznámit veřejnost s některými přírodními procesy i vědeckými postupy. Lidé si mohli prohlédnout vzorky vody, získat kompost i se žížalami a sledovat pokusy.

"Účelem projektu je, vytvořit z dálky viditelný a trošku provokativní prostor, a v něm přiblížit biologickou vědu. Zároveň to má pro vědce výhodu, protože se musí více trénovat v tom, aby své výsledky prezentovali srozumitelně pro běžnou veřejnost, a nikoliv pouze pro tu odbornou," řekla ČTK vedoucí projektu Renata Novotná z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR.

Mobilní laboratoř vyrazila do terénu dnes poprvé. Vzhledem k tomu, že se tak stalo na Mikuláše, byli vědci, kteří se na náměstí představili, převlečeni za čerty.

Biologické centrum chce mobilní laboratoř v terénu používat pro svou propagaci minimálně po dobu následujících pěti let na veletrzích, výstavách, ve školách nebo na letních táborech. "Rovněž bychom chtěli spolupracovat s Jihočeskou univerzitou a poskytnout tento prostor doktorandům, aby si zde zlepšili své prezentační schopnosti a přiblížili vědu veřejnosti," řekla ČTK koordinátorka mobilní laboratoře Markéta Kubátová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď