Za bombové hrozby v Bělehradě mohou vazby na Rusko, řekla srbská premiérka

foto Ilustrační foto - Srbská předsedkyně vlády Ana Brnabičová na archivním snímku.

Bělehrad - Téměř stovka bombových hrozeb, které v pondělí ochromily srbské hlavní město Bělehrad, je součástí zahraničního tlaku na Srbsko, které odmítlo přijmout protiruské sankce v souvislosti s válkou na Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes řekla srbská premiérka Ana Brnabičová.

Úřady v pondělí kvůli e-mailovým výhrůžkám evakuovaly téměř 100 základních škol, několik restaurací, nákupních center, mosty, zoologickou zahradu, letiště, železniční stanici a vodárenskou společnost. Kvůli policejní prohlídce pořadatelé odložili fotbalový zápas.

Policie oznámila, že v pondělí ani dnes žádné výbušniny nenašla.

Brnabičová bez předložení důkazů a dalších podrobností uvedla, že hrozby pocházejí ze zahraničí kvůli postoji Bělehradu vůči Rusku. Srbský ministr vnitra Alexandar Vulin prohlásil, že bombové výhrůžky jsou "součástí speciální války" proti Srbsku, a dodal, že policie případ vyšetřuje.

Srbsko, které je kandidátem na členství v Evropské unii, je téměř zcela závislé na plynu a ropě z Ruska, tradičního spojence pravoslavných křesťanů a Slovanů. S Moskvou udržuje úzké politické a vojenské vztahy.

Srbský prezident Aleksandar Vučić v dubnu obvinil Ukrajinu, že stojí za sérií falešných bombových hrozeb proti letadlům společnosti Air Serbia, která pravidelně létá do Moskvy. Srbský národní letecký přepravce Air Serbia po ruské invazi na Ukrajinu ještě posílil lety z Bělehradu do Moskvy. Ukrajina obvinění odmítla jako "nepodložená".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď