Z reprezentace vypadli Řezník a Hušbauer, tým doplní čtyři hráči

foto Nový reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý se představil na tiskové konferenci 18. září 2018 v tiskovém sále Fotbalové asociace ČR na pražském Strahově.

Praha - Z kádru české fotbalové reprezentace pro nadcházející zápasy Ligy národů na Slovensku a na Ukrajině vypadli zranění obránce Radim Řezník a středopolař Josef Hušbauer. Nový kouč národního týmu Jaroslav Šilhavý na dnešním srazu v Praze místo nich povolal Vladimíra Coufala s Michalem Trávníkem a dodatečně nominoval záložníka Lukáše Masopusta se stoperem Ondřejem Kúdelou.

Plzeňský Řezník utrpěl v prvním poločase nedělního ligového zápasu s Teplicemi krvavé zranění na hlavě, v utkání sice pokračoval, ale pět minut před koncem střídal. Z duelu si odnesl otřes mozku. Slávista Hušbauer má zase problémy se zády a do zápasu s Příbramí nastoupil pod tlumícími prostředky.

Místo Řezníka povolal Šilhavý slávistu Coufala, který má na kontě za reprezentační A-tým tři starty. Hušbauera nahradil jablonecký Trávník, jenž dosud sehrál čtyři zápasy v národním celku.

Šilhavý také dodatečně nominoval další dva hráče, jak avizoval už minulý týden na nominační tiskové konferenci. Šanci dostal další jablonecký záložník Masopust, který dosud v reprezentaci nastoupil k jedinému utkání. Slávistický stoper Kúdela dokonce nemá na kontě ani jeden oficiální start, zahrál si pouze v roce 2008 v neoficiálním přípravném zápase proti Řecku na Kypru.

"Kluci z Jablonce teď vykazují formu. Hrají velmi dobře jako tým i oni samotní. Viděli jsme je v několika posledních zápasech, Masopustovi to zrovna včera (proti Slovácku) vyšlo, dal gól a měl přihrávku. Trávník taky hrál velice dobře. Říkali si o tu nominaci," řekl novinářům Šilhavý.

"Ze stoperů jsme měli v náhradnících čtyři hráče. Jemelka, Sivok, Stronati a Kúdela. Nakonec jsme se rozhodli pro Kúdelu, hraje poslední dobou ve Slavii velmi dobře. Vedou ligu. Znám Ondru, když jsem ještě kdysi trénoval Kladno. Vím, že je to charakterově zdravý kluk a že si toho nesmírně váží, že je povolaný," doplnil Šilhavý.

Ve hře bylo i dodatečné povolání záložníka Vladimíra Daridy, který se snaží vrátit na trávníky po zranění. "Ale byla to krátká doba. Ve středu hrál 60 minut za juniorku a pak že se rozhodne, ale druhý den po zápase mi volal, že to prostě není ono. Že by nepomohl týmu ani sobě. Takže jsem mu popřál, ať se uzdraví do dalšího srazu," uvedl Šilhavý.

Drobné zdravotní problémy má i sparťan Josef Šural, který ale v kádru zůstává. "Má malou tržnou ránu na noze. Jinak by měli být všichni v pořádku, natěšení," prohlásil kouč.

Reprezentanti se dnes kolem poledne poprvé sešli pod Šilhavým, který nahradil Karla Jarolíma. Odpoledne si národní mužstvo pod novým koučem poprvé zatrénuje a v Praze se bude připravovat do čtvrtka.

"Malinko nervózní jsem byl. Jsem rád, že už se to odstartovalo. Těším se na to, na velké zápasy. Ten post, který teď zastávám, je nejvíc, čeho jsem dosáhl. Věřím, že se nám to povede a budeme úspěšní," řekl Šilhavý.

"Potřebovali bychom trochu víc dní na přípravu, ale je to realita. Ukážeme si organizaci hry, začneme odzadu a pak se dostaneme do útočné fáze. V neposlední řadě standardky, které byly nesmírně důležité na mistrovství světa. Věřím, že postupně se to bude zlepšovat," dodal.

V sobotu čeká reprezentaci druhý zápas Ligy národů na Slovensku, příští úterý si pak zahraje na Ukrajině, které v září na úvod nové soutěže podlehla v Uherském Hradišti 1:2.

Šilhavý byl před srazem trochu nervózní, hovořil i s Brücknerem

Nový kouč české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý připustil, že byl před svým prvním srazem národnímu týmu v Praze mírně nervózní. Hráčům na úvod řekl, aby si nemysleli, že se výměnou trenéra vše vyřeší. Hovořil i s bývalým úspěšným koučem reprezentace Karlem Brücknerem.

"Malinko nervózní jsem byl, nebudu dělat hrdinu. Jsem rád, že už se to odstartovalo. Těším se na to, na ty velké zápasy. Ten post, který teď zastávám, je nejvíc, čeho jsem dosáhl. Věřím, že se nám to povede a budeme úspěšní," řekl Šilhavý novinářům.

K hráčům měl v úvodu krátký proslov. "Mimo přivítání jsem hráčům krátce říkal, ať si nemyslí, že když se vyměnil trenér, je všechno dobře. Řekl jsem jim, že každý musí mít sebereflexi, aby si vyhodnotil svůj výkon, protože nejen trenér, ale i oni byli aktéři nezdaru a neúspěchu," prohlásil Šilhavý.

"Takže věřím, že si to hráči vzali k duhu. Jak už jsem říkal, ty poslední dva zápasy určitě nejsou obrázek našeho českého fotbalu," doplnil bývalý kouč Slavie, který po zářijových porážkách 1:2 s Ukrajinou na úvod Ligy národů a 1:5 v přípravě v Rusku nahradil Karla Jarolíma.  

Je v kontaktu s bývalým koučem reprezentace Brücknerem, kterému dělal v minulosti asistenta. "Bavíme se průběžně, i předtím než jsem ještě byl kouč národního týmu. Voláme si, bavíme se o fotbale, teď jsme to taky konzultovali, co a jak. Jeho názor určitě beru v potaz. Pak se samozřejmě musíme rozhodnout tady s kolegy v reprezentaci, ale komunikujeme o všem možném," řekl Šilhavý.

Brückner si i v 78 letech stále udržuje velký přehled o fotbale. "Mimo zahrádky teď nemá co dělat, tak fotbaly sleduje. Možná i on je rád, že je zainteresovaný do dění kolem českého fotbalu. Hodně ho uznávám. Byl to velký stratég, hodně jsem se od něj naučil. Teď to není tak, že on něco řekne a já to udělám. To ne, ale diskutujeme o tom a jeho názor má pořád svou váhu," prohlásil Šilhavý.

Nevyloučil možnost větší spolupráce s Brücknerem, který u reprezentace dělal poradce kouči Pavlu Vrbovi, předchůdci Jarolíma. "Uvidíme. Teď do konce roku bude ještě jeden sraz, pak jsme si i s vedením řekli, že si to vyhodnotíme a řekneme si případně nějaké změny. I možnost větší spolupráce s panem Brücknerem," uvedl Šilhavý.

Čeká ho hodně ostrý start, neboť reprezentace v sobotu nastoupí v druhém utkání Ligy národů v derby bývalých federálních partnerů na Slovensku. "Někdy je to možná lepší hrát takovéhle ostré zápasy hned. Očekávám, že v Trnavě bude skvělá atmosféra, plný stadion. A věřím, že tam budeme mít i své fanoušky, kteří nás poženou za dobrým výsledkem," dodal Šilhavý.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 21:00 26°C

Celá předpověď