Z pekla štěstí 2

To bylo tenkrát, kdy Honza přemohl trojhlavého draka Bucifala, vysvobodil svou Markýtku zpod šibenice, porazil loupeživého krále Brambase a spolu s lidmi shodil princeznu Eufrozínu i s jejím tatíčkem králem z mostu do vody. Pak se Honza stal králem a Markýtka královnou. To bylo slávy! Inu jako v pohádce. Vzpomínáte? A jak to bylo dál?

Zlou Doru mohl trefit šlak, tak moc své sestře Markýtce štěstí nepřála. A princeznu Eufrozínu s pantátou králem nakonec stejně odnesli čerti do pekla.

V pekle se ale vychytralá princezna snaží vlichotit Luciperovi do přízně. V krásných šatech a svým půvabem pekelníka omámí a pomocí kouzelných sedmimílových bot i s králem z pekla uprchne. Dá se dohromady s Brambasem a všemi silami se snaží zbavit Honzu trůnu.

Markýtce se narodil synáček. Radost mladých rodičů zkalila zpráva, že král Brambas napadl říši starého sousedního krále Jiříka. Honza odjíždí se svými třemi kamarády do boje proti Brambasovi.

Zlá sestra Dora se lstí dostala k Markýtce na zámek. V nestřeženém okamžiku odcizila dítě a v noci jej pustila v košíku po vodě. Dítě našli dva čerti a vzali ho s sebou do pekla. Tam se klouček brzy stal miláčkem všech, hlavně pak samotného Lucipera.

Markýtku, která se vydala své děťátko hledat, shodila Dora ve skalách do propasti.

Princezna Eufrozína prozradila Brambasovi, že v Dracích skalách sídlí dračice, snášející dračí vejce. Vydají se tam, vejce odnesou a v podzemí starého hradu čekají, až se z něho vylíhne malý dráček. Toho chce Brambas vycvičit proti svým nepřátelům.

Jeskyně však ústí k ponorné řece, kterou připlavala Markýtka. Dráček se vylíhl a skamarádil se s ní. Markýtka mu zpívá písničky, učí ho létat. Přistihne je však Eufrozína, a když pak dračice hledá svého potomka, nechá Markýtku přivázat ke skále, aby ji saň zahubila. Dráček však Markýtku zachrání a dračice ji odnese domů.

Mezitím se Honza vrátil na zámek a tam mu Dora s pláčem vyprávěla o neštěstí, které je potkalo. Honza se rozhodne jít Markýtku i syna hledat, ale Dora vyhledá starou čarodějnici a požádá ji o nápoj zapomnění. Tím pak Honzu omámí a snaží se za něj provdat.

Svatební obřad zmaří na poslední chvíli Honzovi kamarádi pomocí kouzla zlaté rybky. Doru odnesou čerti do pekla, stejně jako princeznu, krále a Brambase. Malého Honzíka vracejí šťastným rodičům a stávají se v čele s Luciperem kmotry dítěte.

Premiéra: 1. 2. 2001. Slogan: 2 čeští slavíci v 1 pohádce, režie: Zdeněk Troška, scénář: Zdeněk Troška a Evžen Gogela, kamera: Jaroslav Brabec, hudba: Petr Malásek, hrají: Karel Gott, Michaela Kuklová, Miroslav Šimůnek, Dana Morávková, Daniel Hůlka, Sabina Laurinová, Helena Růžičková, Vladimír Brabec, Lukáš Vaculík, Miriam Kantorková, Václav Vydra, Rudolf Kubík, Vítězslav Jandák, Radoslav Brzobohatý, Milena Dvorská, Karel Liebl, Ivo Theimer a další.

Film „Z pekla štěstí 2“ je pokračováním komerčně nejúspěšnější české pohádky 90. let Z pekla štěstí: dodnes jej vidělo jen v ČR přes 400 tisíc diváků. Stal se nejprodávanější filmovou kazetou (i mezi americkými filmy) v České i Slovenské republice v roce 1999, navzdory skutečnosti, že byl na trhu jen od září. Uvedení na TV NOVA v únoru 2000 dokonce zaznamenalo nejlepší výsledek u filmového pořadu v celé historii této televize - 42% rating, 72% share! Film byl uveden na nejprestižnějších festivalech pro děti a mládež - Chicago, Sandness, Zlín či Cottbus, získal Cenu Emila Radoka na MFF Karlovy Vary a Hlavní cenu dětských diváků na Festivalu Oty Hofmana v Ostrově. V květnu 2000 získala ocenění Duhová kazeta na MFF ve Zlíně. Na počátku roku 2000 byla rovněž dokončena pětidílná seriálová verze pohádky, která bude mít premiéru na TV NOVA o Vánocích 2000.

Pokračování – i s Karlem Gottem

Datum premiéry je stanoveno na 1. únor 2001. Tvůrčí kolektiv ještě posílil kameraman Jaroslav Brabec (letos 9 nominací a 2 České lvy za snímek Kuře melancholik, který i režíroval) a především Karel Gott, který ztvární dvojroli Lucifera a Boha. V roli čarodějnice se nově představí legendární Helena Růžičková.

Pozici televizního partnera filmu (pre-sale TV práv ČR) i tentokrát potvrdila TV NOVA, respektive její licencovaná organizace CET-21. Film by měl být zařazen do štědrovečerního programu roku 2001. Zároveň vznikne i šestidílná seriálová verze (dohromady s pěti díly seriálu Z pekla štěstí celkem 11 částí), rovněž pro TV NOVA.

Fronda Film a Whisconti

Fronda Film a Whisconti se výrazně profilovaly na českém trhu audiovize, médií a šoubyznysu v průběhu devadesátých let. Mají za sebou pestrou škálu projektů - od odborných publikací, přes novinářské stati, inspiraci a organizaci festivalových projektů a kulturních akcí, až po produkci celovečerních filmových děl, dokumentů a televizních seriálů. Fronda Film a Whisconti spolupracují s nejpřednějšími českými umělci, prestižními koproducenty a partnery. Některé z jejich projektů získaly i ocenění na různých domácích a mezinárodních akcích.

FRONDA FILM

Jejím majitelem je Jiří Pomeje, který absolvoval herectví na pražské DAMU a ztvárnil hlavní a velké role v českých filmech - jmenujme například Muka obraznosti a Jestřábí moudrost V. Drhy, Čekání na Patrika P.Tučka, Nahotu na prodej V.Olmera, či Hanele K.Kachyni.

Jeho firma se zabývá produkcí dabingu, organizací nejrůznějších kulturních akcí (Mise Daniela Hůlky, Benefice Karla Svobody na MFF Zlín, pět ročníků Miss Tábor Open), zasahuje i do oblasti reklamy a public relations. V druhé polovině roku 1999 produkovala společnost Fronda Film velké podzimní turné Leony Machálkové a hostů - Damiens, Petra Kotvalda,... - včetně vánočního galakoncertu ve Španělském sále Pražského hradu za účasti hlavy státu, navíc s hosty Karlem Gottem a Danielem Hůlkou.

Producentským debutem na poli filmu byla mezinárodně úspěšná pohádka Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna (1994), mj. oceněná i Zlatou kazetou za nejúspěšnější český film ve videodistribuci.

V roce 1999 dokončila (spolu s firmou Whisconti) film a pětidílný seriál Zdeňka Trošky Z pekla štěstí, na motivy Drdova Českého Honzy. Film již získal Cenu Emila Radoka na MFF Karlovy Vary a Hlavní cenu dětského diváka na Festivalu Oty Hofmana v Ostrově, s úspěchem se promítá na zahraničních přehlídkách a v obchodní sféře jej zastupuje evropsky proslulá firma Kirch Media. Za své aktivity v oblasti tvorby pro děti a mládež obdržela společnost Fronda Film v roce 1999 Cenu města Plzně.

S Whisconti spoluprodukovala společnost Fronda Film celovečerní filmy Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský v režii Ondřeje Havelky a Početí mého mladšího bratra Vladimíra Drhy. Společnost Fronda Film byla také hlavním partnerem celovečerního povídkového filmu Začátek světa režisérů Vl. Drhy, P. Melounka a D. Svátka.

WHISCONTI

Společníky jsou Pavel Melounek (filmový kritik, autor čtyř knih o českém filmu, porotce mnohých mezinárodních festivalů, spoluzakladatel bratislavského Fóra mladého filmu, programový ředitel Febiofestu a nyní ředitel programu MFF Zlín) a David Prudký (publicista, mj. redaktor Reflexu a kulturní rubriky MF DNES).

V počátcích své existence se společnost Whisconti zabývala především oblastí public relations, spolupracovala s řadou prestižních klientů, mj. zajišťovala v letech 1993-1999 public relations Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, v letech 1997 - 1999 na starosti PR a propagaci Velké pardubické steeplechase.

Prvním producentským krokem firmy na poli kinematografie se stal film Pavla Marka Mrtvej brouk (1998), který získal řadu ocenění: Velkou perlu - Zvláštní cenu poroty, nejvyšší ocenění MFF v Soči, cenu Volkskrant Day na MFF v Rotterdamu, Hlavní cenu na MFF v portugalské Avance, Zlatý debut a Cenu diváků na festivalu středoevropských prvotin Těrlické filmové léto, nominaci na Českého lva za nejlepší střih.

Ve spolupráci se společností Fronda Film vznikly celovečerní filmy Z pekla štěstí (1999) - spolu s TV seriálem, Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský (1999) a Početí mého mladšího bratra (2000). Whisconti bylo rovněž hlavním producentem pětasedmdesátiminutového dokumentu Vladimíra Drhy Velká pardubická koňská opera (1999), který se s úspěchem prodává na videokazetách a při televizní premiéře měl vysokou sledovanost a mj. získal Velkou cenu na MFF sportovních filmů v Liberci.

V současnosti - kromě několika dlouhometrážních dokumentárních projektů - Whisconti a Fronda, jak jsme již naznačili, společně připravují celovečerní hrané filmy Z pekla štěstí 2, Zatracení. Whisconti zároveň spolupracovala na jubilejním 40. ročníku MFF Zlín, nejstarší světové přehlídce filmů pro děti a mládež, který proběhl v květnu a červnu 2000, připravuje celovečerní film Tři v tom, připravuje spolupráci na česko – čínském projektu Soudce Ti a ve stádiu příprav je i celovečerní historický dokument J. Karásek ze Lvovic.

V natáčení je i hraný film Dana Svátka Zatracení, volně inspirovaný osudy českých vězňů v Thajsku.

Zdeněk Troška (1953) studoval ve Francii (maturita na lyceu v Dijonu), natočil studentský film Vášeň, absolvoval televizní inscenací Návrat podle románu amerického spisovatele W. Inga Návrat do pekla. Na konci sedmdesátých let natočil středometrážní film Hledání modrého tónu inspirovaný pobytem Frederika Chopina v Mariánských Lázních a jeho vztahem k Marii Wodzinské. Na Barrandově debutoval v roce 1980 povídkou Poštovský panáček z triptychu Jak rodí chlap (zbývající dvě epizody realizovali Vladimír Drha a Jan Ekl) a dělal pomocného režiséra na oscarovém snímku Barbry Streisandové Yentl.

Celovečerní prvotina Bota jménem Melichar (1983), předznamenala Troškův následný soustředěný zájem na tvorbu pro děti a mládež. Tyto filmy se hrály na mnoha mezinárodních festivalech, kde sklidily nemálo cen. Neméně úspěšný byl jiráskovský Poklad hraběte Chamaré (1984), kombinující dobrodružný příběh s až horrorovými prvky. Tato linie Troškovy filmografie vrcholí dvěma pohádkami, notoricky známými nejen u domácí veřejnosti, které si nalezly již trvalé místo ve zlatém fondu české kinematografie: drdovským přepisem O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987) a Princeznou ze mlejna (1994) a Princezna ze mlejna 2 (2000). Soubor Drdových Českých pohádek jej inspiroval rovněž pro pohádku Z pekla štěstí (1999). Pokračování úspěšné pohádky na sebe nenechalo dlouho čekat a od 1.2.2001 budou moci čeští diváci zhlédnout Z pekla štěstí 2 (2001).

Domácí „nesmrtelnost“ však Troškovi zabezpečila zejména jeho vesnická trilogie Slunce, seno, jahody (1983), Slunce, seno a pár facek (1988) a Slunce, seno, erotika (1991), vracející se do režisérovy rodné vísky Hoštice na Strakonicku, navazující na nejlepší tradice české lidové veselohry. Film Zkouškové období (1990), v porevoluční euforii nespravedlivě přehlédnutý, napovídá i o Troškových dalších ambicích, nesoustřeďujících se zdaleka jen na sféru komedie a pohádky.

Kromě filmové tvorby pracuje též pro televizi, v divadle režíroval také několik oper (např. G. Verdi: Don Carlos, Národní divadlo – 1989, muzikál Hamlet Janka Ledeckého – divadlo Kalich – 1999).

Ukázka z filmu Z pekla štěstí 2

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 15. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď