Z objednání vraždy slovenského novináře byl obviněn Kočner

foto Fotografie novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové na pietním místě v Bratislavě (snímek z 9. března 2018).

Pezinok/Bratislava - Z objednání loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka byl obviněn kontroverzní podnikatel Marian Kočner. Na tiskové konferenci to dnes novinářům řekl elitní slovenský prokurátor, který tak potvrdil dřívější informace tisku. Podle prokurátora důvodem objednání Kuciakovy vraždy byla jeho novinářská práce. Kočner je ve vazbě v jiné kauze.

Ještě loni v září slovenská policie zadržela a obvinila v případu vraždy reportéra jiné čtyři osoby. Mezi nimi je podle dostupných informací také střelec, který kromě Kuciaka zavraždil i reportérovu přítelkyni Martinu Kušnírovou.

Kočner byl jedním z lidí, kterým se Kuciak ve svých článcích často věnoval. Žurnalistovi v telefonickém rozhovoru v roce 2017 podnikatel vyhrožoval, že najde "špínu" na něj a na jeho rodinu a získané informace zveřejní. Kvůli tomu se Kuciak obrátil na policii, ta však věc odložila. Po Kuciakově vraždě média zmiňovala Kočnera jako možného objednavatele vraždy.

Prokurátor, který si nepřál zveřejnit své jméno, před novináři nevyloučil, že počet obviněných v případu zmíněné dvojnásobné vraždy bude rozšířen. "Není vyloučeno, že obvinění může být vzneseno vůči dalším osobám," řekl prokurátor, který na vyšetřování případu dohlíží. Dodal, že obvinění vůči Kočnerovi v Kuciakově případu bylo vzneseno minulý týden.

Podle prokurátora vyšetřovatelé dosud v případu vyslechli 225 svědků, vražednou zbraň ale nenašli. Kvůli obvinění Kočnera se vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové prodlouží nejméně o půl roku. Mezi obviněnými je i druhotná objednavatelka vraždy reportéra Alena Zsuzsová, kterou slovenská policie letos v lednu obvinila i z podílu na jiné úkladné vraždě.

Kuciak i Kušnírová byli zavražděni ve svém domě v obci Velká Mača nedaleko Trnavy loni 21. února. Jejich vražda vyvolala v zemi největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení rezignoval z funkce premiéra Robert Fico.

Kočner je od loňského června ve vazbě kvůli případu, ve kterém ho policie spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem obvinila z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,8 miliardy Kč).

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách jednoho z nich, Antonia Vadaly, na blízké spolupracovníky tehdejšího premiéra Fica. Podle prokurátora se italská stopa v případu Kuciakovy vraždy nepotvrdila, a proto není důvod pokračovat v práci společného vyšetřovacího týmu s italskými kolegy.

Dnešní tiskové konference se zúčastnili dva prokurátoři úřadu speciální prokuratury, kteří dohlížejí na vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové a kteří si nepřáli zveřejnit své jméno. Stejně jako již v minulosti ani tentokráte novináři nesměli fotografovat nebo snímat jejich tváře.

Elitní slovenští prokurátoři se věnují i případům nejzávažnější kriminality, ve kterých pak rozhoduje specializovaný trestní soud. Tento soud stejně jako úřad speciální prokuratury sídlí ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď