Z nového berlínského letiště odletěl první linkový spoj

foto Letadlo společnosti easyJet se 1. listopadu 2020 připravuje k odletu z berlínského letiště Willyho Brandta.

Berlín - Z nově otevřeného berlínského letiště Willyho Brandta dnes ráno odletělo první linkové letadlo, byl to spoj společnosti easyJet, které zamířilo na londýnský Gatwick. Letiště je v provozu od soboty, kdy zde ale byly odbaveny jen přílety.

Jako první na letišti v sobotu odpoledne přistál zvláštní let easyJetu a několik minut poté zde dosedl stroj Lufthansy. Obě aerolinky patří k největším klientům berlínského letiště.

Německou metropoli doposud obsluhovala dvě letiště - Tegel na severozápadě a Schönefeld na jihovýchodě. Zatímco na Tegelu kvůli koronaviru již tak omezený provoz definitivně skončí 8. listopadu, Schönefeld, nyní pojmenovaný jako terminál 5 letiště Willyho Brandta, bude zatím sloužit nízkonákladovým aerolinkám.

Uzavření terminálu 5, tedy původního Schönefeldu, je plánováno zhruba na rok 2030, kdy by měl být u centrálního terminálu 1 postaven terminál 3. Zda se tak ale stane, není vzhledem k nynější hospodářské krizi vyvolané pandemií nemoci covid-19 jasné.

Kvůli koronaviru letiště prozatím nezprovoznilo již hotový terminál 2, který je spojen s terminálem 1. Pokud se situace v letectví zlepší, může terminál 2 začít odbavovat cestující v příštím roce na jaře. Šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup vysvětlil, že takto se ušetří půl milionu eur měsíčně (13,6 milionu korun).

Terminál 1, který je středem nového vzdušného přístavu, má roční odbavovací kapacitu 25 milionů pasažérů, terminál 2 šest milionů a terminál 5 zhruba deset milionů.

Nové letiště, které leží na jihovýchodě německé metropole na braniborském území, se začalo budovat před 14 lety. Zprovoznění bylo původně plánováno na rok 2011, ale termín byl několikrát odložen. Stavba zatím přišla podle médií nejméně na deset miliard eur (274 miliard korun).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď