Z nové pukliny islandské sopky se valí láva a horké plyny

foto Ilustrační foto - Láva vytékající ze sopky na islandském poloostrově Reykjanes (na snímku z 1. dubna 2021).

Reykjavík - Horké plyny a láva dnes vytryskly z nové praskliny islandské sopky, která se minulý měsíc probudila k životu na poloostrově Reykjanes. Oblast byla uzavřena a evakuovány odsud byly stovky turistů, informovala agentura AP.

Nová puklina, kterou jako první zpozorovala posádka vrtulníku, je asi 500 metrů dlouhá a nachází se zhruba kilometr od místa původní erupce v údolí Geldingadalur. Islandský úřad pro řešení krizových situací nařídil okamžitou evakuaci oblasti. Žádní lidé ale podle něj nebyli bezprostředně ohroženi na životě, protože prasklina leží daleko od oblíbených turistických cest.

Islandský meteorologický ústav uvedl, že nová sopečná aktivita v oblasti hory Fagradalsfjall by neměla ovlivnit ani leteckou dopravu na nedalekém letišti Keflavík.

Dlouhá léta spící vulkán na jihozápadě Islandu rozzářil v březnu noční oblohu jasně červenou barvou poté, co byly v lokalitě zaznamenány desítky tisíc zemětřesení. Erupce byla ale malá a kontrolovaná a od té doby k sopce, nacházející se pouhých 40 kilometrů od metropole Reykjavíku, proudí davy turistů. Podle islandských úřadů vulkán od výbuchu navštívilo přes 36.000 lidí.

Geofyzik Magnús Gudmundsson uvedl, že dnešní výtrysk lávy by mohl znamenat začátek druhé fáze erupce. "Vidíme nyní, že z původních dvou kráterů vytéká méně lávy," řekl. Je podle něj možné, že se aktivita přesunuje na sever od původního místa erupce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 23. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď