Z náměstí v Jihlavě je herna, začíná srpnové Léto s gustem

foto Portrét Gustava Mahlera, který za doprovodu živé hudby 2. srpna 2020 vytvořila na Masarykově náměstí jihlavská výtvarnice La Papula, odstartoval v Jihlavě srpnový program Léto s gustem. Během něho si obyvatelé mohou vyzkoušet hry jako pétanque a ruské kuželky nebo jenom posedět na připravených lehátkách a dřevěných křesílkách.

Jihlava - V Jihlavě začal program srpnového Léta s gustem. Horní část rozlehlého Masarykova náměstí se změnila v odpočinkové místo s hřištěm pro petangue, kuželkami a jinými hrami, dřevenými lavičkami, stolky i bránou s vodní mlhou. O zpestření se postarala výtvarnice Michaela Krátká, která si říká La Papula, na náměstí vpodvečer vytvořila velký portrét Gustava Mahlera. Další akce budou následovat. Lavička Václava Havla bude před kinem Dukla odhalená 21. srpna.

Fotogalerie

Připravený program podle radní města pro kulturu Silvie Čermákové (Žijeme Jihlavou!) zatím kvůli epidemiologické situaci na Jihlavsku nebylo potřeba radikálně měnit. "My jsme ho stavěli tak, aby nás ta případná změna, pokud nebude nějaká výrazná, nezaskočila," řekla dnes ČTK. Všechno se bude odehrávat venku, podle předpokladu se tam lidé budou střídat. I festival jídla v závěru měsíce je podle radní naprogramovaný tak, aby vyhověl nynějším pravidlům hygieniků. "Je to stánková záležitost, a taková pikniková," řekla.

Kvůli nárůstu nemocných covidem-19 platí na Jihlavsku od 14. července povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách i v MHD. O něco mírnější opatření vydali hygienici minulou středu pro celou Vysočinu.

Úvod festivalu připomíná hudebního skladatele a dirigenta Mahlera, od jehož narození uplynulo letos 7. července 160 let. V Jihlavě Mahler vyrůstal. Výtvarnici, která vpodvečer malovala jeho portrét na velké tmavé plátno, doprovázelo klarinetové kvarteto. Kvůli dešťové přeháňce ji při práci pod přístřeškem na Masarykově náměstí sledovaly menší hloučky lidí.

Obraz je podle mluvčího radnice Radovana Daňka předznamenáním většího projektu, jímž bude v příštím roce mahlerovská velkoplošná zeď. Program Léta s gustem je na webu města.

Jihlavské restauratéry a knihkupce se radnice snaží podpořit i letní hrou, níž mohou vyhrát peníze lidé, kteří předloží odpovídající počet účtenek za nákup. Slosování bude každý pátek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď