Z Mysu Canaveral odstartovala posádka soukromé mise Ax-2, směřuje k ISS

foto Posádka soukromé vesmírné mise Axiom Mission 2 (zleva) John Shoffner, Rayyanah Barnawiová, Peggy Whitsonová a Ali al-Qarni.

Mys Canaveral (USA) - Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2). Dva Američané a dva občané Saúdské Arábie, včetně první astronautky z arabského světa, směřují k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde stráví něco přes týden. Společnost SpaceX, v jejíž lodi letí, podle agentury AP dříve uvedla, že jedna letenka vyšla na 55 milionů dolarů (1,2 miliardy Kč).

Dvojici Saúdských Arabů let platí vláda této arabské země, americký podnikatel John Shoffner si jej financuje sám. Trojici doprovází zkušená americká astronautka Peggy Whitsonová, která dříve pracovala pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a ve vesmíru dosud celkem strávila 665 dní.

Čtveřice má na ISS, kde bude dělat vědecké experimenty, dorazit dnes. Na Zem se vrátí za deset dnů.

Je to druhá podobná soukromá mise. První se pod názvem Ax-1 uskutečnila v dubnu 2022. Cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici se tehdy zaplatili Američan, Kanaďan a Izraelec.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď