Na lodi Open Arms u Lampedusy stále čeká 128 migrantů

foto Uprchlíci převážení italskou pobřežní stráží z humanitární lodi Open Arms u pobřeží sicilského ostrova Lampedusa (snímek z 15. srpna 2019).

Řím - Z lodě španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která ve čtvrtek po dvou týdnech čekání s desítkami afrických migrantů na palubě vplula do italských vod, odvezli za posledních 24 hodin několik běženců ze zdravotních důvodů na ostrov Lampedusa. Asi kilometr od něj teď loď čeká se 128 migranty na povolení zakotvit v přístavu. O to se přou ministři rozpadající se italské vládní koalice.

"Je to nelidské. Jsme blízko pevniny a lidé by tam mohli doplavat. Mají chuť se vrhnout do vody," řekl kapitán lodi Marc Reig španělské televizi TVE. "Všichni jsou tady psychologicky zlomení, situace už je dál neudržitelná. Každou vteřinou se blíží výbuch bomby. Pokud někdo nepřestřihne červený drát a bombu nezneškodní, Open Arms vybuchne," dodal.

Do stávající situace by mohla zasáhnout prokuratura, pokud uzná, že není naplněn středeční verdikt italského oblastního soudu kraje Lazio. Ten rozhodl, že loď smí vplout do italských vod a migrantům má být poskytnuta pomoc. Zakotvení v přístavu ale výslovně nenařídil.

Posádka španělského plavidla nalodila první migranty plující z Libye do Evropy již 1. srpna. Nesměla ale vplout do italských vod kvůli protiimigrační politice ministra vnitra Mattea Salviniho.

Italské či maltské úřady již umožnily vylodění více než dvou desítek migrantů z lodi Open Arms, mimo jiné těhotným ženám, dětem či lidem se zdravotními problémy a jejich doprovodu.

Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms u italských břehů na snímku z 15. srpna 2019. Na středeční verdikt soudu Salvini zareagoval novým dekretem, kterým španělské lodi zakázal vstup do Itálie. Dekret ale odmítli podepsat ministři dopravy a obrany, kteří patří ke druhé ze stran vládní koalice. Ta se minulý týden rozpadla a Salvini předložil v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry vládě, jímž chce dosáhnout předčasných voleb. Jeho nacionalistické straně Liga totiž od loňských voleb výrazně vzrostly preference, nyní by ji volilo podle různých průzkumů až 40 procent voličů.

Proti Salvinimu se ve čtvrtek postavil v otázce migrantů i nestranický premiér Giuseppe Conte, který ho v otevřeném dopise na sociálních sítích kritizoval za obsesi protiimigrační politikou. Salvini v reakci uvedl, že je na tuto obsesi pyšný, protože zajišťuje bezpečnost Itálie. "A za to mě Italové platí," uvedl ministr vnitra.

Conte rovněž ve čtvrtek uvedl, že mu šest zemí vyjádřilo ochotu migranty z lodě Open Arms přijmout. Jsou to podle něj Francie, Německo, Rumunsko, Portugalsko, Španělsko a Lucembursko. Itálie a Malta od loňska lodě nevládních organizací s migranty pouští do přístavů, až když dostanou slib ostatních zemí EU, že migranty převezmou.

Mezi Lampedusou a Maltou pluje nyní ještě loď Ocean Viking, kterou provozují organizace Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée a na jejíž palubě je 356 afrických migrantů. Ty nalodila posádka mezi 9. a 12. srpnem, jsou mezi nimi čtyři ženy a stovka nezletilých, většina ve věku 15 až 18 let. Jaký bude jejich další osud, je zatím nejasné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď