Z Baborákovy sbírky bylo mezi hudebníky rozděleno 1,3 milionu Kč

foto Ceny klasické hudby Classic Prague Awards se udělovaly 19. ledna 2019 v Praze. Ocenění v kategorii Nahrávka roku převzali zástupci Baborák Ensemble s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem (třetí zprava) v čele.

Praha - Sbírka Muzikanti na volné noze, kterou inicioval hornista a dirigent Radek Baborák, podpořila 123 hudebníků a rozdělila mezi ně přes 1,3 milionu korun. S ohledem na postupné uvolňování opatření proti šíření koronaviru sbírku její organizátoři uzavřeli. V případě potřeby jsou připraveni ji oživit. Jako poděkování všem dárcům připravil tým sbírky a akademie MenART koncert Baborákovy České sinfonietty, na který jsou donátoři 6. července zváni do pražského Klementina. ČTK o tom za organizátory sbírky informovala Kateřina Motlová.

"Sbírka získala podporu mnoha významných kulturních institucí i skvělých osobností světového významu, jako jeden z prvních se připojil proslulý (dirigent) Daniel Barenboim, i solidární pomoci kolegů - hudebníků či sympatie laické veřejnosti. Celkem jsme napočítali na 400 donátorů," uvedl Baborák.

Dárcům budou symbolicky věnovány také koncerty Baboráka a České sinfonietty na festivalu Smetanova Litomyšl 5. července a 18. září na festivalu Dvořákova Praha. Zvláštní koncerty se chystají i na druhou polovinu srpna 2020, kdy zahrají obdarovaní hudebníci seskupení v jedno orchestrální těleso. "O konkrétním místě a času budeme ještě informovat, přece jen jde o organizačně složitější akci," podotkl Baborák.

O pomoc mohli na webu sbírky žádat umělci, kteří se věnují hudbě na profesionální úrovni a mají odpovídající hudební vzdělání. Pro všechny žadatele byla hlavním zdrojem příjmů koncertní či pedagogická činnost, která byla v důsledku vydaných opatření proti koronaviru zrušena.

Sbírku zasláním významné částky podpořil i slavný dirigent Daniel Barenboim, pod jehož vedením vystupoval Baborák jako sólista s Berlínskými i Vídeňskými filharmoniky. "Je to podruhé v mém životě, kdy charitativně podporuji hudební dění v České republice. Poprvé to bylo v srpnu 1968. Tenkrát mi zavolal Rafael Kubelík. Hráli jsme s Jacqueline du Pré v Londýně koncert - recitál, jehož výtěžek byl věnován českým muzikantům," uvedl proslulý pianista a dirigent.

Hornista Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Bývá označován za nejlepšího hráče svého oboru. Hraje na speciální model německé firmy Dietmar Dürk, který nese jeho jméno. Během kariéry vystupoval s předními světovými symfonickými tělesy. Věnuje se i dirigentské a organizátorské činnosti, vede vlastní festivalový orchestr Česká Sinfonietta, Pražské komorní sólisty, Baborák Ensemble, je intendantem nového festivalu Horn Fest Praha.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď