Z a V na ruské technice nemají podle ruského ministerstva zvláštní význam

foto Obyvatelé ukrajinského Mariupolu míjí stojící ruská vojenská vozidla na snímku ze 17. května 2022.

Moskva - Písmena Z a V sloužící jako rozpoznávací znaky na vojenské technice ruských invazních sil na Ukrajině nepředstavují oficiální vojenské symboly a nemají žádný zvláštní dodatečný význam. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany v odpovědi na dotaz jednoho z moskevských poslanců. Písmena Z a V se v ruské abecedě, azbuce, nevyskytují.

"Doufám, že tato odpověď pomůže někomu vyhnout se neodůvodněnému stíhání za vyjádření postoje k písmenům cizích abeced. Nemám nic proti použití odpovědi ministerstva obrany v libovolných soudních případech," napsal poslanec moskevského sněmu Jevgenij Stupin, který vyjádření ministerstva, podepsané zástupcem náčelníka hlavní politické správy, zveřejnil.

Deník Ukrajinska pravda poznamenala, že ruský prezident Vladimir Putin nazývá svou válku proti Ukrajině "speciální vojenskou operací" a ruské úřady zakazují šířit informace o válce, které odporují oficiální verzi, tají ruské ztráty na Ukrajině a zavírají do vězení lidi, kteří protestují proti válce. Současně ruské úřady pro svou propagandu využívají písmena Z a V. Ministerstvo obrany dříve v sociálních sítích tvrdilo, že písmeno Z na ruské technice znamená "Za vítězství" a písmeno V zase představuje "Síla v pravdě" a "Úkol splníme" (v ruštině "zadača budet vypolnena").

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď