Yvetta Simonová oslaví devadesátku a stane se legendou Supraphonu

foto Ilustrační foto - Výsledky 16. ročníku ankety Českého rozhlasu Hradec Králové Šarmantní osobnost roku se vyhlašovaly 9. května. Ocenění získala zpěvačka Yvetta Simonová.

Praha - Zpěvačka Yvetta Simonová u příležitosti svých devadesátin, které připadají na 4. listopadu, obdrží výroční cenu vydavatelství Supraphon. Ocenění v podobě platinové desky převezme stále aktivní umělkyně na chystaném benefičním koncertu k životnímu jubileu, který se uskuteční 18. listopadu v pražském Divadle U Hasičů. ČTK o tom za vydavatelství informoval Vladan Drvota.

"Podobnou cenu udělíme poprvé, Simonová se tak stane legendou Supraphonu," uvedl Drvota.

U Supraphonu Simonová natočila přes 500 skladeb. Před pěti lety jí vyšlo CD Zlatá kolekce obsahující 73 nahrávek. Nejstarší z nich, duet s Richardem Adamem Příběh naší lásky, pochází z roku 1956.

V Divadle U Hasičů se jako gratulanti představí Karel Gott, Helena Vondráčková, Eva Pilarová, Pavlína Filipovská, Jitka Zelenková, Josef Zíma a Milan Drobný. Pod vedením dirigenta Libora Kaprase zahraje Orchestr Karla Vlacha a zazpívají i Dušan Kollár, Naďa Wepperová a Alena Průchová. Moderátorem koncertu bude Petr Salava, který se postará i o scénář programu.

Přestože má Simonová občas zdravotní potíže, ještě stále příležitostně vystupuje, mimo jiné s šestaosmdesátiletým Zímou. "Už ale neberu všechny pracovní nabídky, složilo by mě to. Jsem na sebe opatrná, a jakmile se necítím dobře, tak raději vyhledávám lékaře," uvedla před časem.

Simonová se podle svých slov "musela životem prozpívat". "Nikdo mě nikdy neživil, i ty moje soukromé vztahy nikdy nevydržely dlouho," uvedla zpěvačka, jejíž manželství s Františkem Spurným i Jaromírem Vomáčkou skončila rozvodem. Třetím osudovým mužem jejího života byl kapelník Karel Vlach, který zemřel v roce 1986.

Yvetta Simonová, která proslula jako sólistka i v duetech s Milanem Chladilem, začínala jako herečka na bratislavské Malé scéně. Působila postupně s orchestry Jiřího Procházky, Zdeňka Bartáka a Karla Vlacha. Jako zpěvačka a herečka vystupovala v Divadle Na Fidlovačce a v Hudebním divadle Karlín. V roce 2010 obdržela dodatečně Českého slavíka za rok 1962, kdy v tehdy ještě nedělené kategorii zpěváků a zpěvaček skončila druhá za Waldemarem Matuškou.

"Jsem ve znamení štíra, ti se pomalu plazí, ale dlouho vydrží. Vždyť já jsem zažila pohřeb Masaryka, viděla jsem, jak ho na lafetě vezou z Prahy do Lán," konstatovala před pěti lety v rozhovoru pro ČTK.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď