Xavier Baumaxa si libuje v undergroundu a pantomimě

foto Písničkář Xavier Baumaxa

Litvínovského písničkáře a showmana Xaviera Baumaxu označují hudební znalci jako předního představitele českého "vulgar folku". Svérázný provokatér se smyslem pro drsný humor a barvité parodie např. českého hip hopu přišel čtenáře ČeskýchNovin.cz pozvat na svůj jako obvykle netradiční koncert, tentokrát do pražského Strašnického divadla, kde budou mimové Boris Hybner, Miřenka Čechová a Radim Vizváry předvádět přímo na pódiu živé pantomimické klipy.

ČN: Omlouváme se čtenářům za zpoždění, pan Baumaxa doposud nedorazil do redakce, ale pevně věříme, že se tak v co nejkratší době stane. Redakce
Odpověď: ...ááá, pan Baumaxa se nám dovyspinkal a dovyvenčil a již je v redakci s váčky pod očima jako Kanyza! Co? No tak!

Fiškus: Ahoj, považuješ sám sebe za génia?
Odpověď: další otázka

Patrica: ...jsi sexy chlap a tvoje muzika je testosteronova smrst..ustojis napor muzikantskych lidusek? Nebo je to to oc tu bezi.. nebo uz je ta divka, co i po osmem zubi ceniiii :-) ???
Odpověď: již cení..:))

Milada: Prý často vystupujete v podnapilém stavu. Je to pravda?
Odpověď: Bohužel, začínám třeba i mírně střízlivý, ale stále se mi nedaří odbourat alkoholovou podporu..:))

Jolanatán: Kdy slavíš svátek, Xaviere?
Odpověď: na Huga, 1.4.

Rádlíková - čtenářka: Bohužel Vás neznám, ale živé klipy jsou báječný nápad-Jak vás to napadlo nebo kdo Vás inspiroval? Také díky, že takhle pantomimě pomáháte. Je škoda,že je to dost opomíjený divadelní obor,když máme takovou silnou českou tradici.Pana Hybnera doslova zbožňuji. Mějte se prima,pane Baumaxo.
Odpověď: souhlasím s Vámi, když si kliknete na www.litvinoff.cz a najdete si mne pod jednou z kostiček, vše v kostce vysvětluji na mých stránkách a jestli Vás to bere, tak se přijďte večer podívat do Strašnic. Ke krematoriu to máme pak již jen kousek...cobydup!

Dave: Zajima mne jestli nekdy taky trpite tvurci unavou popripade depresi?....... popripade aspon jarni unavou...................
Odpověď: Ano, trpím, myslím, že tvůrčí krize a z nich pramenící deprese řeším nesprávným způsobem - alkoholem. Jsou to takové ty obavy, že třeba již nic nového, žádný nápad nepřijde a taky snaha neopakovat se, což je v dlouhodobém horizontu těžké. Takhle nějak si představuji, že se umělci litují, ale ať vstávají v šest ráno a chodí do háku!!! Nevěřte umělcům!...:))

Chejňák: Ty máš X-faktor! Proč nesoutěžíš o melouna?
Odpověď: Na otázky jako je tato, tzn. na stupidní otázky nemám čas odpovídat, takže u všech podobných následujících zůstane kolonka odpovědi prázdná.

Milan: Zdravíčko.. Na kterych letních fesťákách tě uvidíme?Dík Milan
Odpověď: Zdravíčko, bude to pouze v červenci a první víkend v srpnu a vše včas vyvěsíme na stránky www.litvinoff.cz jako vábničku bych předložil Rock4people, kde bychom měli vystoupit s dechovou sekcí a sextetem Hněddé smyčce.

Gadžo: Zpíváte o romské tematice, dokonce se v některých písničkách stylizujete do Róma. Jaký máte k Rómům v reálu vztah? Přeci jenom jste ze severu.. :-) A jaký k Čunkovi?
Odpověď: Romská otázka, věčné téma našich politiků, kteří ve snaze zalíbit se voličům provozují politiku pozitivní diskriminace. Vyrůstal jsem na polocikánském sídlišti Litvínov-Janov, takže s Romy jsem valnou část přicházel do styku. Narozdíl třeba od Vietnamců, kteří se snaží asimilovat, většinou pracují a chovají se slušně mi připadá, že Romové většinou nepracují, chovají se zpravidla neslušně a zkoušejí se pouze asi milovat. Myslím, že spousta Romů by mohla pracovat jako poradci při čerpání sociálních dávek a jsme zpět u politiky pozitivní diskriminace. atd. Čunek - je to pro mne jen jeden z mnoha buránků v parlamentů, se kterými bych si nerad podával ruku, jelikož ji mají špinavou. Líbí se mi, s jakou noblesou se chová p. Schwarzenberg a je smutné, že lůza typu Čunka mu nesahá ni po kotníky a on tam s nimi musí sedět a jednat...

Fíla: Píšeš nejdřív texty a na ně pak muziku nebo máš někdy dřív hudební téma?
Odpověď: Většinou nejdřív texty a ten text si sám řekne o to, jakou má mít melodii. Také je to lepší, že nemusíš napasovávat text na muziku a používat vycpávková slova..:)

polda olda: vadi vam vypalovani hudby?????
Odpověď: Já si vypaluju muziku pouze, když si nemohu sehnat originál. Líbí se mi, když si dá někdo práci s bookletem, beru to jako součást prezentace kapely nebo umělce a baví mě to jako artefakt. Jinak si myslím, že umělec by se měl primárně živit živým hraním a tahat lidi od televizí do klubů. Klesla by sledovanost, zadavatelé reklam by nemuseli platit takové sumy, což by zlevnilo dětské jogurty a plenky. Jinak je příjemné, když si někdo koupí moje cd originál, protože mi hypoteticky pomáhá. Kámoši v Ústí n. L. v Silverpointu na to mají firemní slogan: SOCKA SMAŽÍ, FRAJER KUPUJE ORIGINÁLY! Proto se od začátku snažím držet cenu cd na 200,-, resp. na 249 přes distribuci EMI.

Zvědavá: Co máte pane za jméno v občance?
Odpověď: Stačí si zabrousit v sekci "napsali" na mých stránkách a v několika rozhovorech to jistě najdete, tak šup, nebuďte líná a zvedněte myš!

jonáš: Kdyby OBI nebo třeba Hornbach nabídli nějakou zlatku, byl byste ochoten se přejmenovat? :-)
Odpověď: Ano, ano, ta varianta tu již existuje, pracovali jsme na ní s italskou reklamní kanceláří Umberto Umotano se sídlem v Plzni a jde právě o první Vámi zmíněný řetězec. Od r. 2010 bych měl začít vystupovat pod pseudonymem OBI VANĚK. Již jsme podepsali smlouvu o smlouvě budoucí, ve které mj. stojí, že firma OBI se zavazuje uhradit stomatologický zákrok, po kterém budu mít vytrčené přední horní řezáky. Otázkou je, zdali mi při beatboxu nebude profukovat vzduch, ale je to dobře placené, tak by to fanouškům nemělo vadit.

Vlasta: Vám se jako písničkáři podařilo prorazit, můžete poradit vašim méně úspěšným kolegům recept na úspěch?
Odpověď: ano, chce to nejezdit na folkové festivaly, neposlouchat folkovou muziku a nezalamovat palce. Pokud se adept pódií bude držet těchto tří jednoduchých zásad, je velmi pravděpodobné, že prorazí!

Irena: Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli máte na naší hudební scéně nějaké vzory či inspirující autory hudby.
Odpověď: Vzory, já to neberu jako vzory, ale jako lidi, kteří dělají muziku, která mě nejvíc baví. Samozřejmě poslouchám různorodou českou i zahraniční muziku. Z té české se mi za posledních několik desetiletí líbil nejvíc asi původní Výběr a Stromboli, ze současné nejvíce Illustratosféra Dana Bárty, Filipa Jelínka a kol., to je veliká dálka a již se těším na nové cd. Také mám rád raný jar, po Meinkampfunk až Homo Funkianz.

Písničkář Xavier Baumaxa

Tereza: Viděla jsem vás jen jednou a musím tedy podotknout, že jste mě zaujal. Váš styl je jedinečný. Jste takhle spokojen, nebo byste chtěl být více mediálně tzv. profláklý?
Odpověď: nechtěl, mě to i celkem vadí, absolvoval jsem si povinné kolečko v časopisech, s televizí jsem si moc nepotykal, ale jsem spokojen, mě vyhovuje tenhle underground. cheche!

Katarína: Kolik koncertů zhruba ročně odehrajete? Máte vůbec čas na něco jiného? Bylo těžké sehnat společnost, která vám vydala první album?
Odpověď: Opět si můžete vše prohlédnout na stránkách www.litvinoff.cz v roce 2006 to bylo zhruba 100 koncertů, vloni cca 60, pak nastaly problémy s rukama, takže teď se pomalu rozjíždím. Všechna alba vydávám vlastním nákladem, první várku prvního cd financoval jeden známý, na druhé jsem si bral úvěr a na třetí jsem si našetřil z koncertů.

Hugo: Zdravím, jak si nejlépe odpočinete třeba po koncertě? Kde berete pořád inspiraci k textům?
Odpověď: nejraději bych po koncertě jen tak seděl, zapálil si cigáro, dal si vodu nebo pivíčko a koukal do zdi, třeba hodinu, ale praxe je jiná, takže ani po koncertě si moc neodpočinu... s inspirací je to jako s múzou, o které kdysi mluvil Nick Cave, řekl něco ve smyslu : "musím si svou múzu hýčkat, když ke mně přichází, je to vzácné a proto mě s ní prosím nechejte na pokoji...", tomu rozumím...

Chytrolín: Existuje nějaký zpěvák se kterým byste si chtěl střihnout duet ve vašem stylu?
Odpověď: Mike Patton, Dan Bárta (+ trio s Ruppertem), David Koller, Honza Koller, Tomáš Rosický, Petr Čech a Jamie Cullum.

Starostka Božka: Zajímáte se o politiku? Vadí vám třeba návrat Čunka do vlády? Nebo politické dění jde mimo vás?
Odpověď: OMLOUVÁM SE VŠEM ON-LINERŮM, CO JSEM STIHL, STIHL JSEM A NYNÍ UPALUJI NA MASÁŽ RUKOU A ZAD. NASHLEDANOU A NĚKDY SE PŘIJĎTE PODÍVAT, TŘEBA DNES VEČER DO STRAŠNICKÉHO KREMATORIA. PŘEJI PŘÍJEMNÝ DEN, XAVI.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď