Wikitribune: zakladatel Wikipedia zakládá novou komunitní platformu pro boj proti fakenews. Další kritika Google a Facebook ohledně trackingu.

Jimmy Wales, jeden ze zakladatelů Wikipedia, zakládá novou novinářskou platformu, která bude založená na tradičních hodnotách novinářské práce, na ověřování faktů, původních reportážích a investigativní novinařině.

Nová platforma se jmenuje Wikitribune. Wikitribune by měla podle Jimmyho Walese vycházet z podpory širokých komunit čtenářů po celém světě. Finance na vznik Wikitribune chce Jimmy Wales získat komunitním financováním, tzv, crowdfundingem. Wikitribune bude pracovat jak s placenými novináři, tak s širokou sítí neplacených přispěvatelů.

Rozhodujícím impulsem k rozjezdu Wikitribune bylo vystoupení poradce prezidenta Donalda Trumpa 48 hodin po prezidentské inauguraci. Kellyanne Conway se vyjádřil k počtu návštěvníků inaugurace a uvedl „alternativní fakta“. Jak se Wales vyjádřil: „uvědomil jsem si „sakra, tohle nejde! Dělá si srandu? Musíme s tím něco udělat!“

Wales se rozhodl pro financování Wikitribune nevyužít ani velkých investorů, ani reklamy. Podle něj použití crowdfundingu nejvíc odpovídá jeho záměru vytváření široké komunity čtenářů a dobrovolných přispěvatelů obsahu a současně osob, které budou ověřovat faktickou správnost publikovaných informací. Na podobném přístupu je založená i Wikipedia.

Wales rovněž silně kritizuje online reklamu. Podle něj 90% příjmů z digitální reklamy kontroluje Facebook a Google, firmy které podle Walese nijak neinvestují do novinářské práce, ale které hrály klíčovou roli v šíření dezinformací, tzv. fakenews, v průběhu volební kampaně v USA.

Komunita kolem Wikitribune bude poskytovat velmi cenná vodítka pro určení toho, na co se má investigativní novinařina zaměřit: „Co nevíme? Co bychom měli vědět?“ Wikitribune by měla prostřednictvím finanční podpory své komunity financovat investigativní novináře, kteří by takovouto zpětnou vazbu a kontrolu „své komunity“ využívali. Wikitribune by také měla být mnohojazyčná a globální, jakmile to financování dovolí.

Ve stejné době jako zpráva o Wikitribune mě zaujala další zpráva, kritizující Facebook a Google ve vztahu k jejich trackování uživatelů. Podle Jeana-Paula Schmetze, šéfa německého browseru Cliqz, je třeba si uvědomit, že činnost Facebooku a Google je založená na trackování lidí. Podle něj by měli mít lidé právo rozhodnout o tom, zda mají být identifikováni (na základě trackingu Google a Facebook) třetími stranami nebo ne. Podle Schmetze není dostatečná samoregulace např. formou nabídky různých možností regulace online reklamy v browserech, protože pravidla uživatelského výběru opět ovládají výše uvedené dvě největší internetové společnosti.

Zdá se, a dva výše uvedené příspěvky to potvrzují, že alternativou současného modelu, který jasně vede k stále většímu posilování dvou nebo tří globálních internetových obrů na úkor všech ostatních internetových firem – je výrazně větší kontrola jednotlivců, lidí, internetových uživatelů. To je to oč tu běží – nic menšího než změna současných pravidel fungování Internetu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď