WHO se stále domnívá, že přínos vakcíny od AstraZeneky převažuje nad riziky

foto Krabičky s protikoronavirovou vakcínou AstraZeneca - ilustrační foto.

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) neočekává, že vzniknou důvody k tomu, aby měnila své stanovisko k vakcíně proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. Přínos tohoto preparátu podle organizace převažuje nad riziky. Dnes to podle agentury Reuters řekl Rogerio Gaspar, ředitel odboru regulace a prekvalifikace WHO.

Gaspar řekl, že ve světle zpráv o vzniku krevních sraženin u lidí, kteří tuto vakcínu dostali, studuje WHO dostupná data. Nejnovější posudek podle něho bude mít organizace hotový ve středu nebo ve čtvrtek. Nemyslí si však, že by WHO měnila stanovisko, že přínosy očkování AstraZenekou převažují nad riziky.

Šéf vakcinační strategie Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Marco Cavaleri dnes řekl, že existuje spojitost mezi vakcínou od firmy AstraZeneca a případy trombózy. Dodal ovšem také, že poměr rizika a přínosu vakcíny je stále ve prospěch očkovacího přípravku. Mluvčí agentury později doplnila, že EMA své oficiální stanovisko vydá v následujících dnech.

I britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA) dnes oznámil, že zkoumá případy vzácné tvorby sraženin v mozku po očkování preparátem. "Naše důkladné a podrobné zkoumání ke zprávám o velmi vzácných a specifických druzích srážení krve s nepatrným počtem krevních destiček po očkování AstraZenekou bude pokračovat," řekla šéfka MHRA June Raineová. Podle BBC byla preventivně pozastavena i menší klinická studie účinnosti očkovací látky u dětí. Podle britských médií MHRA zvažuje, že nebude preparát dále doporučovat pro očkování lidí mladších 30 let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 22. dubna 2021

Očekáváme v 1:00 4°C

Celá předpověď