Welsche těší, že pokračuje projekt juniorské NBA pro školy

foto Bývalý kapitán basketbalové reprezentace Jiří Welsch (na snímku) a šampion NBA z roku 2007 Nizozemec Francisco Elson 11. října 2018 v Praze obstarali draft třetího ročníku české juniorské ligy NBA, které se účastní 30 základních škol z celé republiky. Projekt má pomoci ještě více zpopularizovat basketbal mezi dětmi a podpořit euforii z postupu národního týmu na mistrovství světa.

Praha - Bývalý kapitán basketbalové reprezentace Jiří Welsch a šampion NBA z roku 2007 Nizozemec Francisco Elson dnes v Praze obstarali draft třetího ročníku české juniorské ligy NBA, které se účastní 30 základních škol z celé republiky. Projekt má pomoci ještě více zpopularizovat basketbal mezi dětmi a podpořit euforii z postupu národního týmu na mistrovství světa.

"Je to jeden ze střípků mozaiky a plní svou roli. Důležité je, že to pokračuje. Že to není jen akce, která vzbudí zájem a emoce a zase odejde, ale že zájem NBA, škol a dětí přetrvává. Jde už o třetí ročník, což je známka toho, že tento projekt má smysl," řekl ČTK Welsch.

Šampion zámořské basketbalové NBA z roku 2007 Nizozemec Francisco Elson (na snímku) a bývalý kapitán české reprezentace Jiří Welsch 11. října 2018 v Praze obstarali draft třetího ročníku české juniorské ligy NBA, které se účastní 30 základních škol z celé republiky. Projekt má pomoci ještě více zpopularizovat basketbal mezi dětmi a podpořit euforii z postupu národního týmu na mistrovství světa.

Jeden ze čtyř Čechů, kteří si kdy skutečnou NBA zahráli, zároveň věří, že tento projekt ještě umocní euforii, která v českém basketbale zavládla po zářijovém postupu národního týmu na mistrovství světa.

"Český basketbal je nyní v nejlepším stavu, co pamatuji. A to už je nějaký ten pátek. A to na klubové i reprezentační úrovni. A doufám, že tu euforii podpoří u dětí i tento projekt," uvedl Welsch.

V květnu uzavřel svou bohatou kariéru, u postupu na šampionát byl jen jako divák. A připustil, že při zářijové výhře 80:78 nad Ruskem v Pardubicích zalitoval, že není na hřišti. "Hrozně moc to klukům přeju a věřím, že to byl zážitek pro všechny," prohlásil.

Zvyká si na to, že už není aktivním hráčem. "Minulý týden mi začal nový školní rok, začínám se potkávat s Michalem Ježdíkem jako sportovním ředitelem federace a plánujeme budoucí spolupráci. Diář mám docela plný, více než jako hráč," dodal český ambasador juniorské NBA, který studuje na univerzitě v Newcastlu v rámci vzdělávacího programu FIBA Time Out.

Hlavní předností této soutěže pro základní školy je, že děti hrají v dresech s logy zámořských týmů. Při dnešním draftu se losovalo o to, která škola bude reprezentovat jaký klub.

"Hlavní ideou je, že si děti mohou obléci dresy NBA. Já mám dva největší zážitky spojené s NBA. Zisk titulu se San Antoniem a pak právě okamžik, kdy jsem si dres NBA poprvé přetáhl přes hlavu. Věřím, že podobně silný okamžik je to i pro ty děti. Je to opravdu cool a NBA plní sny už dětem na základní škole," uvedl Elson, který má za sebou devět sezon v NBA.

Nyní je stejně jako Welsch ambasadorem jr.NBA a navštěvuje ji po celé Evropě. "Je to skvělý projekt, dostává děti ke sportu a basketbalu. Kromě zábavy se ale snažíme děti učit i to, jak je důležité dbát o své tělo, jak správně jíst, ale také pracovat v kolektivu a umět vyhrávat i prohrávat," dodal.

Premiérový ročník vyhrála písecká škola Josefa Kajetána Tyla hrající s logem Memphisu a loni pražská škola Nový PORG reprezentující Los Angeles Clippers. Nejužitečnější hráč prvního ročníku Josef Svoboda se dokonce následně probojoval až do celosvětového finále v USA, kde se potkal s hvězdami NBA

"Byla to dobrá zkušenost. Nejprve jsme měli týdenní soustředění ve Slovinsku, kde se mi celkem dařilo, tak mě vybrali na celosvětové finále do Ameriky. To byl zážitek. Viděl jsem tam Dwyana Wadea, Andreho Drummonda a další hráče z NBA," řekl Svoboda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 11:00 28°C

Celá předpověď