Weby: Rusko zkoušelo diplomata před vyhoštěním získat ke spolupráci

foto Česká státní vlajka - ilustrační foto.

Praha - Českého diplomata Tomáše Harta, vyhoštěného tento týden z Ruska, se předtím neúspěšně pokusily získat ke spolupráci ruské úřady, uvedly dnes weby Respekt.cz a Deník N. Kromě vypovězeného zástupce českého velvyslance v Moskvě podle nich ruské tajné služby kontaktovaly ještě jednu diplomatku, kterou se pokoušely zastrašit. Moskva vyhostila zástupce českého velvyslance ve středu v reakci na březnové vyhoštění zástupce jeho ruského protějšku z Česka.

Harta se podle informací Respektu a Deníku N pokusily získat ke spolupráci ruské tajné služby na konci března. Podle serverů obdržel dopis s pozváním na schůzku na jedno z méně frekventovaných míst v Moskvě. Hart ale na nabídku nereagoval a věc nahlásil pražskému ústředí.

Nakolik byla nabídka spolupráce zamýšlena vážně, není podle serverů jisté. Upozorňují, že mohlo jít také o provokaci ze strany ruských orgánů či psychologický nátlak.

Spolu s Hartem byla oslovena ještě jedna česká diplomatka, uvádí Respekt a Deník N. K ženě na ulici údajně přistoupil neznámý muž, který jí řekl, že pokud nebude spolupracovat, bude z Ruska vyhoštěna. Podle serverů diplomatka čelila i výhrůžce, že Rusové znají její rodinnou situaci. "S takovou nezastřenou výhrůžkou, že znají její rodinnou situaci, prostě to bylo připravené, měli to rozpracované, věděli a čekali," cituje Deník N zdroj z diplomacie. Oslovená žena podle něj dostala tu samou nabídku spojenou s hrozbou stejný den ještě jednou.

Koncem března Česko protestovalo proti postupu ruských úřadů vůči pracovníkům českého velvyslanectví v Moskvě. Náměstek ministra Martin Smolek si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance v Praze Alexandra Zmejevského. Důvodem byly provokace ruských orgánů vůči pracovníkům zastupitelského úřadu, uvedlo tehdy bez dalších podrobností ministerstvo na twitteru.

Krátce poté byl z Česka vyhoštěn zástupce ruského velvyslance, který podle české strany pracoval pod diplomatickým krytím pro ruské zpravodajské služby. Rusko na to zareagovalo tento týden vyhoštěním českého diplomata.

Diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem jsou delší dobu napjaté. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo loni na jaře 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo za nežádoucí 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď