Webinář o rozpočtu a obnově EU

foto Evropský parlament

Brusel - Šéf rozpočtového výboru EP Johan van Overtveldt a členové politických frakcí zapojení do rozpočtových jednání diskutovali o způsobech, jimiž se dá čelit dopadům koronavirové krize na členské země unie. Debatu komentoval Martin Sandbu, novinář listu Financial Times se specializací na evropskou ekonomiku.

Pandemie covid-19 si vynutila ve státech EU vyhlášení nouzové stavu, který výrazně omezil jejich společnost a ekonomiku. Četná odvětví a firmy se zcela odmlčela, nebo byla nucena přijmout drastická opatření, v jejichž důsledku zůstaly miliony lidí bez práce a příjmů. Aktuální hospodářská předpověď, kterou zveřejnila Evropská komise na začátku května, počítá se letošním propadem ekonomického růstu EU o 7,4 procenta. Tato prognóza je výrazně horší v porovnání s rokem 2009, kdy stála Evropa na počátku finanční a hospodářské krize.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Tyto špatné vyhlídky nemusí navíc zcela podchytit hloubku nastávající recese, protože náznaky hospodářského oživování mohou být násilně přerušeny oživení případnou druhou vlnou koronavirové nákazy,

V pátek 15. května přijal proto Evropský parlament na svém plenárním zasedání nelegislativní usnesení.

v němž vyzývá Evropskou komisi, aby představila nový plán masivních ekonomických stimulů, jimiž bude unie čelit dopadům koronavirové krize a zajistí, že zůstanou zachovány politické priority z pohledu udržitelné budoucnosti. Dvoubilionový záchranný balíček, na němž europoslanci trvají, musí být vyčleněn nad rámec připravovaného sedmiletého finančního plánu – platby z něj mají být vydávány převážně formou grantů.

Nový návrh, který má obsahovat i nástroje ekonomické obnovy, má komise představit 27. května. Schválit ho musí Evropská rada a Evropský parlament.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je sobota 19. června 2021

Očekáváme v 1:00 23°C

Celá předpověď