Washington vysílá federální síly do tří dalších měst

foto Příslušníci národní gardy dohlížejí u Bílého domu ve Washingtonu na demonstrace kvůli smrti George Floyda, 2. června 2020.

Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že vyšle desítky strážců zákona do Clevelandu, Milwaukee a Detroitu, aby tam potírali násilnou kriminalitu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž tím Washington rozšiřuje nasazování federálních sil v rámci programu podporovaného prezidentem Donaldem Trumpem.

Nejnovější krok přichází po podobných nasazeních v případě Chicaga, Kansas City, Missouri, Albuquerque a Nového Mexika. Nasazení federálních složek se koná v rámci takzvané Operace legenda, která byla zahájena s cílem zastavit násilnosti, jež provázely protesty proti rasismu a policejní brutalitě v řadě měst po smrti černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou v Minneapolisu 25. května.

Nově má být do michiganského Detroitu vysláno 42 federálních agentů a více než 25 do Milwaukee ve státě Wisconsin i Clevelandu v Ohiu, uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Agenti budou z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), amerického protidrogového úřadu (DEA), federální policejní služby United States Marshals Service (USMS) i Úřadu pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF).

V úterním slyšení v Kongresu ministr spravedlnosti William Barr zdůraznil, že cílem Operace legenda je vypořádat se s "predátorským násilím, jako jsou vraždy a střílení" a nasazení je jiné než kontroverzní vyslání neidentifikovaných federálních agentů k zajištění pořádku při protestech v oregonském Portlandu.

Republikánský prezident Trump se podle Reuters chce před listopadovými prezidentskými volbami, v nichž bude usilovat o znovuzvolení, prezentovat jako ochránce práva a pořádku a zaměřuje se zejména na demokraty kontrolovaná města. Jeho kritici ale tvrdí, že se snaží odpoutat pozornost od svého postupu v řešení koronavirvé krize, který se setkává s ostrou kritikou, jež se projevuje i v předvolebních průzkumech mínění.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď