WannaCry a kybernetická bezpečnost ČR

foto Počítač napadený ransomwarem.

Minulý týden byly statisíce počítačů po celém světě napadeny rozsáhlým kybernetickým útokem s názvem WannaCry (zapláčete). A co na to naše kybernetická bezpečnost?

WannaCry zneutralizoval mladý vědec, jehož jméno není známé (ze zcela pochopitelných důvodů), pouze označení – MalwareTech. Kdo stojí za WannaCry, není známé.

O WannaCry jsem se o víkendu bavil se svým bráchou Martinem – matematikem. Martin mě řekl o supervýkonných počítačích kvantové generace, kterých už na světě snad několik existuje. Tyto počítače jsou podle Martina něco jako atomovka, zemi která je má dávají mocenskou převahu nad jinými zeměmi. Prý by např. mohly brzo rozlomit většinu stávajících bankovních kódů, protože jejich rychlost a výkonnost je nesrovnatelně větší než u stávajících počítačů.

Shodou okolností jsem se nedávno setkal s úřednicí jedné západoevropské tajné služby (ne agentkou!). Bavili jsme se a já jsem jí řekl, že jsem se podílel na zpracování stanovisek kritizujících návrh novely našeho zákona o kybernetické bezpečnosti. Co jsem kritizoval? Zeptala se. Především možnost zneužití. To je klíčová věc, kybernetickou obranu nejde zneužívat, to by byl konec demokracie, řekla. Uvedu příklad: zjistíme, že uprchlík komunikuje s členy své rodiny ve své původní vlasti, sledujeme jejich komunikaci jen dokud nezjistíme, že jde pouze o rodinné zprávy. Pak hned sledování zastavíme. OK, řekl jsem, to je dobrý příklad. K takovému sledování, zaměřenému na jednu konkrétní rodinu, musíte mít soudní příkaz že? No…vlastně to nebyl tento případ, řekla úřednice. O komunikaci jsme se dozvěděli v rámci všeobecného monitoringu a toto konkrétní sledování bylo vlastně ještě součástí, pokračováním všeobecného monitoringu, a tak jsme soudní příkaz nepotřebovali. Aha, řekl jsem, a můžete mě říct, jak váš zákon brání proti možnému zneužití opatření, které mi popisujete? Je to klíčová věc a nejdůležitější je mít dobře nastavenou kontrolu tajných služeb, odpověděla mi.

No a pak jsem si vzpomněl na svou práci pro ICANN (ICANN je organizace spravující internet) před několika lety, kdy jsem se v jednom pracovním týmu chvíli stýkal s experty podobného druhu jako MalwareTech. Byli různého druhu, pracovali pro velmi bohaté soukromé firmy nebo to byli jednotlivci, nadšenci kteří věřili v obecné blaho lidstva a v práci v komunitě, ve veřejném zájmu – jako snad MalwareTech. Bylo jich opravdu velice málo. U piva mě jeden z nich řekl, že si lidi jako je on najímají nejen firmy, ale i vlády, aby čelili kybernetickým útokům na jejich veřejnou infrastrukturu.

Tak mě napadá, že žijeme v literárním románovém světě. Kam se na naši současnost hrabe fantasy a sci-fi. Svět čelí kybernetickým útokům ohrožujícím celé státy a nikdo zdá se neví, kdo útočí, je to armáda státu, který si potřebuje zaplnit prázdný státní rozpočet? Nebo skupinka geniálních matek na mateřské dovolené, organizovaná sicilskou mafií?

A kromě „našeho“ internetu existuje ještě „šedý“ a „černý“ internet, nepřístupný nám, „normálním“ lidem, na němž komunikují „bad guys“ a agenti všech zemí. A co když ještě existují jiné internety, o nichž neví ani jedni ani druzí? A všechny tyto internety „nad“ nebo „pod“ tím naším internetíkem můžou využívat jeho vlastní infrastrukturu?

A jak máme účinně kontrolovat tajné služby, jestli nebojují proti opozičním politikům, když je na světě velmi málo těch, kteří to opravdu účinně dokáží? Kdo je bude platit? Náš parlament?

Brácha mě vyprávěl, že měl kolegu, který jednou intuitivně porazil velmi výkonný počítač v rychlosti nějakého složitého výpočtu. S rozvojem technologií se ukazuje pořád víc, jak jsou lidé velcí a současně přes tuto svou velikost zranitelní. Svět se řídí zákonem absurdity…. Podle mého je naší jedinou šancí nepřestat budovat naší demokracii, to jediné má nakonec smysl jako účinná zbraň proti zneužití naší lidské chytrosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď