Wang I: Čína se nepřipojí k odzbrojovacím rozhovorům Ruska a USA

foto Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) a jeho čínský protějšek Wang I.

Soči (Rusko) - Čína nemá zájem na účasti v jednání Moskvy s Washingtonem o jaderném odzbrojení. V jihoruském Soči to po setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem prohlásil jeho čínský partner Wang I. O účasti Pekingu na rozhovorech o kontrole zbrojení opakovaně hovoří americký prezident Donald Trump. I Rusko dalo najevo, že proces kontroly jaderných zbraní by měl být mnohostrannější.

"Čína nemá zájem připojit se k jednání Ruska a USA o jaderném odzbrojení a nepovažuje to za nezbytné," řekl čínský ministr novinářům. "Jaderný arzenál Čína trvale udržuje na minimální úrovni, která odpovídá zájmům naší obranné politiky," konstatoval.

Lavrov potvrdil, že žádná jednání o přípravě třístranné odzbrojovací smlouvy se "zatím" nevedou.

Americká média koncem dubna napsala, že experti Bílého domu připravují na Trumpův pokyn návrh nové smlouvy o omezení strategických zbraní START, která by nahradila dohodu podepsanou v roce 2010 v Praze. Budoucí dohoda by podle prezidentova projektu měla zahrnovat nejen jaderné prostředky USA a Ruska, ale nově i Číny.

Trump letos v lednu v poselství o stavu Unie prohlásil, že místo dosavadní dohody START "možná můžeme dojednat jinou smlouvu, když přidáme Čínu a jiné (státy), ale možná se to nepovede; v takovém případě bychom všechny ostatní mnohonásobně překonali ve financování a inovacích".

Lavrov má v úterý v Soči jednat s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Dnes ruský ministr poznamenal, že osud smlouvy START bude jedním z ústředních bodů jednání. Wang I ho doplnil prohlášením, že zájem na dalším zachování rusko-americké smlouvy má i Čína.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď