WADA se odvolala k CAS, pro ruskou krasobruslařku Valijeovou chce čtyřletý trest

foto Ilustrační foto - Ruská krasobruslařka Kamila Valijevová v krátkém programu ME v Tallinnu.

Montreal - Světová antidopingová agentura (WADA) se odvolala k arbitráži CAS proti rozhodnutí ruského tribunálu nepotrestat krasobruslařku Kamilu Valijevovou za doping. WADA požaduje čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom na webu.

Valijevová měla pozitivní test na zakázanou látku trimetazidin na ruském šampionátu v prosinci 2021. Výsledek byl ale zveřejněn až 8. února den poté, co pomohla na olympijských hrách ruskému týmu ke zlatu v soutěži družstev.

Mezinárodní olympijský výbor pak sice kvůli kauze odložil udělení medailí, Valijevové ale umožnil nastoupit do soutěže žen. V ní byla tehdy patnáctiletá krasobruslařka hlavní favoritkou, ale vystoupení pod tlakem okolností nezvládla a obsadila až čtvrté místo.

Případ vyšetřovala ruská antidopingová agentura, která uznala, že Valijevová porušila pravidla, ale neshledala, že by tak učinila úmyslně nebo nedopatřením. Krasobruslařka se hájila tvrzením, že se jí látka do těla dostala náhodou z dědečkových léků.

WADA se už dříve na CAS obrátila kvůli průtahům v ruském vyšetřování a nyní se k arbitráži odvolala kvůli rozhodnutí tribunálu Valijevovou nepotrestat. Pro šestnáctiletou krasobruslařku požaduje zastavení činnosti na čtyři roky.

"Pečlivě jsme prostudovali dokumentaci i zdůvodnění verdiktu a došli jsme k závěru, že s ohledem na antidopingová pravidla jde o špatné rozhodnutí. Proto jsme se obrátili na CAS," uvedla WADA na webu.

"Požadujeme čtyřletý zákaz činnosti a diskvalifikaci všech výsledků od odevzdání pozitivního vzorku 25. prosince 2021," oznámila WADA s tím, že udělá všechno pro to, aby byl případ uzavřen co nejdříve.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď