Vzorky vody z Dezy byly v den otravy Bečvy v pořádku, tvrdí její pracovník

foto Ilustrační foto - Valašskomeziříčská chemička DEZA.

Vsetín - Vzorky vody odebrané u výpusti valašskomeziříčské chemičky Deza i z potoků, které areálem protékají, byly v den otravy řeky Bečvy v pořádku. Standardně je podle vedoucího provozu vodního hospodářství podniku Karla Onderky pracovník chemičky odebral ráno, následně dvakrát odpoledne, kdy už ve firmě o ekologické havárii věděli. U vsetínského okresního soudu, který otravu projednává, Onderka připustil, že Deza nakládá i s odpadními vodami s obsahem kyanidu a šestimocného chromu, které podle obžaloby řeku otrávily.

Výpust Dezy je blíže místu úhynu prvních ryb než výpust firmy Energoaqua, která je z otravy Bečvy z 20. září 2020 spolu se svým ředitelem Oldřichem Havelkou obžalovaná. Odpadní vody podle Onderky z areálu chemičky Deza z holdingu Agrofert odcházejí jedinou výpustí, u níž byly vzorky odebrány. Den po havárii se u ní byl Onderka spolu s pracovníky České inspekce životního prostředí a odboru životního prostředí valašskomeziříčského městského úřadu podívat. "Byly tam řasy a živé ryby," řekl Onderka.

Deník Referendum v minulosti napsal, že se v den otravy Bečvy v Deze stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, z níž unikla směs toxických látek, která stekla do dešťové kanalizace. Deza na to tehdy reagovala prohlášením, že šlo o provozní událost, která nemohla být příčinou otravy ryb. Dešťová voda z areálu Dezy podle Onderky směřuje do dešťové zdrže, kde se na vstupu a výstupu vzorkuje. "V případě, že je v pořádku, teče do lagun. Pak se čerpá do areálu, kde se používá jako provozní a technologická voda," řekl Onderka.

Do řeky podle něj Deza dešťovou vodu nevypouští. "Událost na kaustifikační jednotce neměla na vodní hospodářství žádný vliv," tvrdí Onderka. Dešťová voda podle něj po úniku látek směřovala do jímky, ochranného valu a následně na chemické a biologické čištění. "To máme přes tři dny, než to projde celým tím procesem," řekl Onderka.

Podle státního zástupce Jiřího Sachra způsobila Energoaqua znečištění Bečvy kyanidy a šestimocným chromem minimálně na 37 kilometrech řeky. Zmocněnec firmy Vladimír Kurka i Havelka vinu odmítli. Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pět let vězení, společnosti až zákaz činnosti.

Energoaqua spravuje tovární areál v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Právě tímto kanálem se podle Sachra znečištění do řeky dostalo. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Svědek Václav Svozil, jednatel společnosti Rotumo, která v areálu bývalé Tesly také působí, ve své svědecké výpovědi odmítl, že by otrava mohla pocházet odtamtud. "Není možné, aby to šlo z Tesly. To je absurdní," řekl Svozil.

U soudu dnes vypovídal i Jan Walder, vodohospodář firmy ON Semiconductor, která v době havárie odvážela do společnosti Energoaqua k vyčištění odpadní vodu s obsahem šestimocného chromu. Podle Waldera šlo o jeden takzvaný IBC kontejner za tři až čtyři měsíce. Kontejner má objem tisíc litrů. Čištění takových vod je podle Waldera technologicky docela jednoduché. "Byli jsme si jistí, že k znečištění od nás nedošlo," řekl Walder.

Zástupci obžalované firmy tvrdí, že první ryby začaly hynout asi 3,5 kilometru od vyústění společnosti Energoaqua a je tedy podle nich vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla ona. "Pod naší vyústí byly 20. září živé ryby," řekl Havelka. Také někteří rybáři a vědci se domnívají, že zdroj znečištění musel být blíže k místu nálezu prvních leklých ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Hlavní líčení by mělo pokračovat 15. března.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď