Vzorkovně vitráží v Okrouhlé se navrací původní podoba

foto V Okrouhlé na Českolipsku 10. srpna 2020 pokračují práce na obnově neogotické chrámové věže, která dříve sloužila jako vzorkovna vitráží.

Okrouhlá (Českolipsko) - Bývalá vzorkovna vitráží v Okrouhlé na Českolipsku, jež je v zemi zřejmě ojedinělou stavbou, se za několik let možná stane turistickým cílem. Spojuje v sobě prostou budovu bývalé dílny s bydlením a impozantní neogotickou věží s vitrážovými okny. Kulturní památce ještě před několika lety hrozil zánik, nyní ji postupně opravuje její současný majitel, důchodce Jan Sýkora. Práce podle něj potrvají ještě minimálně pět let. V budoucnu by tam rád vytvořil minimuzeum někdejšího majitele a továrníka Karla Meltzera s funkční vitrážovou dílnu.

Fotogalerie

"Snaha je v rámci možností vrátit tomu trochu podobu a důstojnost, která tady byla. Je to naprosto mimořádná stavba, není tady nic v republice ani nikde okolo, co by se s tím dalo srovnat," uvedl Sýkora.

Podle něj je stavba pozoruhodná tím, že sloužila nejen k výrobě, ale současně také jako reprezentační sídlo. Jde o bývalou vzorkovnu chrámových oken továrníka Meltzera, jehož firma největší rozkvět zažívala na přelomu 19. a 20. století. "Na svou dobu to byla zcela výjimečná firma. Uvádí se, že měla až několik set děl ročně," uvedl Sýkora.

Neobvyklá stavba byla kdysi jen chalupou, kterou továrník postupně rozšiřoval. Vzorkovna v podobě chrámové věže je její součástí od roku 1893. "Fungovalo to jako místo, kde se dávaly dohromady velikánské vitráže a jednak to byla také ukázka toho, co ve firmě umí," uvedl Sýkora. Věž má i nezvyklou konstrukci. Zděné je jen první patro, nad ním je ocelový rám a na něm je podle Sýkory přichycená keramika. "Je to asi deset typů keramických tvarovek," dodal.

Jako vzorkovna fungovalo stavení v Okrouhlé do roku 1907 nebo 1911, kdy vyhořelo a továrník výrobu přesunul do německé Žitavy. Poté toto místo sloužilo k bydlení a postupně chátralo. Stavbu poškodili i vandalové a část vybavení ukradli zloději. Sýkoru bývalá vzorkovna uchvátila před 17 lety, spatřil ji při cestě vlakem mezi stromy. "Viděl jsem divnou stavbu. Tady byl nápis na prodej. Chvilku jsem váhal a pak koupil, ale tehdy bez věže. Ta měla jiného majitele," uvedl. Vlastníkem zchátralé věže se stal před čtyřmi lety.

Oprava se provádí postupně, dotacemi se podílí kraj a ministerstvo kultury. Nejprve se udělala podrobná dokumentace celé věže a poté sejmuly dochované částí vitráží. Na věži je pět velkých a pět malých oken. "Opravily se také nosné rámy a provizorně zasklilo. V další etapě to byla spíše práce v ateliéru, tam se restaurují postupně jednotlivá okna," uvedl Sýkora. Součástí letošní třetí etapy je čištění a oprava první keramické stěny věže. V plánu do budoucna je také navrácení špičky věže, kterou zničil požár před více než 100 lety. Věž měla kdysi na výšku 24 metrů, dnes má zhruba 16 metrů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď