Vzniká mobilní aplikace pro lokalizaci nakažených koronavirem

foto Lidé s mobilními telefony - ilustrační foto.

Praha - S lokalizací potenciálně nakažených osob koronavirem by mohla od příštího týdne pomáhat nová mobilní aplikace od uskupení COVID19CZ. Prostřednictvím Bluetooth bude sbírat identifikátory jiných mobilních telefonů v okolí uživatele, a v případě potvrzení jeho nákazy umožní hygienikům kontaktovat telefony, se kterými byl podle aplikace v intenzivnějším kontaktu. Podmínkou získání kontaktu ale bude, aby měli všichni aplikaci staženou.

Aplikace by mohla být dostupná od příštího týdnu a podle mluvčí COVID19CZ Ireny Zatloukalové bude sloužit pro případné získání kontaktů na lidi v blízkosti nakaženého v budoucích týdnech, až se dostatečně rozšíří v populaci. Bude totiž fungovat jen mezi lidmi, kteří jí budou mít nahranou.

Bude sloužit v souboru opatření označovaných Chytrá karanténa vedle tzv. vzpomínkových map, které na základě údajů operátorů o pohybu mobilních telefonů a platební historii pomáhají nakaženému při rozhovoru s hygienikem si vzpomenout, kde a s kým se setkal. Další pomůckou v boji proti šíření nákazy je řešení v Mapy.cz, které uživateli ukáže, zda se nepohybuje v oblasti se zvýšeným výskytem nakažených osob.

COVID19CZ, za kterým stojí několik tuzemských IT firem, zdůraznil, že každé z jeho řešení je založeno na souhlasu člověka s využitím jeho vzpomínek nebo technických dat. Souhlas uživatele je nutným prvkem a nelze jej obejít, nesmí k jeho udělení být nucen. Nevzniká také žádné centrální úložiště všech detailních dat, ať už jde informace o pohybu nebo platbách. Veškerá data jsou uložena tam, kde vznikají, tedy v systémech telefonních operátorů a bank, v případě aplikace mapy.cz pak na serverech společnosti Seznam.cz. V ostatních případech pak v mobilních zařízení uživatelů. Data se kombinují až na základě souhlasu člověka za účelem pomoci mu rozpomenout se na místa a lidi, se kterými se setkal. Veškerá kombinovaná data jsou bezprostředně (do šesti hodin) po skončení rozhovorů smazána. Na proces nakládání s daty dohlíží auditorská firma PwC.

Sdružení nechce jít ve stopách některých asijských zemí, kde byla opatření kolem dat zavedena centrálně a povinně a lidí se na jejich souhlas nikdo neptal. Vnímá to jako velké ohrožení svobody a soukromí lidí a nemyslíme si, že je v souladu s principy naší evropské demokratické kultury.

Chytrou karanténu označujeme situaci, kdy jsou v karanténě nakažení a rizikoví, zatímco zdraví jedinci se mohou pohybovat s dodržením běžných hygienických pravidel - jako je používání roušky a pokud možno mobilních aplikací jako eRouška, mapy.cz a dalších, které usnadňují dohledání rizikových kontaktů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď