Vzdělaný a oportunistický: Ve Francii vyšla kniha o Křetínském

foto Kniha Mister K, Petites et grandes affaires de Daniel Kretinsky (Pan K.: Velké a malé aféry Daniela Křetínského) na snímku pořízeném 12. března 2020 v jednom z pařížských knihkupectví.

Paříž - Inteligentní a ambiciózní muž mnoha zájmů, ale také neústupný a oportunistický podnikatel. Tak francouzský novinář Jérôme Lefilliâtre ve své knize vykresluje českého podnikatele Daniela Křetínského, o jehož motivech pro vstup na francouzský mediální trh spekulují tamní novináři. Kniha Mister K, Petites et grandes affaires de Daniel Kretinsky (Pan K.: Velké a malé aféry Daniela Křetínského), kterou dnes vydalo nakladatelství Seuil, se věnuje Křetínského aktivitám v Čechách, Francii i jinde v Evropě a přibližuje českou podnikatelskou scénu.

Lefilliâtre líčí také Křetínského kvality, chválí jeho francouzštinu, lásku k Francii, vzdělanost i vkus. "Ti z vás, kteří se chtěli dočíst o primitivním kriminálníkovi z Východu, budou zklamaní," píše novinář, který pracuje pro list Libération. Křetínského portrét poskládal na základě rozhovorů s českými i francouzskými novináři, podnikatelovými společníky i s Křetínským samotným.

Kniha se věnuje několika tématům, která by mohla být pro francouzskou veřejnost kontroverzní. Například jde proti ve Francii populárnímu obvinění, že je Křetínský ruským agentem. Podnikatelovy vazby na režim ruského prezidenta Vladimira Putina jsou podle autora kromě vlastnictví slovenského plynovodu Eustream jen velmi slabé a nepřesvědčivé.

Čemu však Lefilliâtre věnuje velkou pozornost, jsou aktivity slovenského podnikatele a obchodního partnera Křetínského, Patrika Tkáče, a také nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, kterého s Křetínským pojí obchodní zájmy. Novinář zmiňuje Kellnerovy vazby na Rusko a Čínu, slučovat zájmy obou podnikatelů by podle něj přesto bylo nefér.

Kniha mapuje i Křetínského zájmy na evropských mediálních trzích, kde si všímá širokého spektra žánrů a názorových inklinací koupených médií. Křetínského možný vliv na média však v knize popírají někteří čeští pozorovatelé a novináři, podle dalších však i dříve seriózní média z jeho skupiny CMI sklouzávají k bulvárnímu obsahu.

Vlastnictví médií ekonomickými elitami je však ve finále jen novou etapou ve vývoji médií, což ovšem neznamená, že není třeba Křetínského chování vůči vlastněným médiím sledovat, domnívá se autor. Český podnikatel i přes svá vyjádření o podpoře tradiční žurnalistiky, evropské demokracie a boji proti manipulaci představuje "riziko populismu", uzavírá Lefilliâtre.

Vlnu nevole vyvolala ve Francii hlavně akvizice podílu v listu Le Monde. Křetínský se stal jeho významným menšinovým akcionářem v říjnu 2018. Čtyřiačtyřicetiletý podnikatel opakovaně prohlásil, že investice do jednoho z nejvýznamnějších francouzských listů je motivována ambicí podpořit tradiční žurnalistiku, evropskou demokracii a boj proti manipulaci a populismu. Novináři Le Monde přesto o jeho motivech pochybují a obávají se o svou nezávislost.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď