Vzácným opicím nosatým z Bornea má pomoci pojízdná výstava

foto Na snímku z 21. dubna 2011 je kahau nosatý - primát, přezdívaný kvůli svému "pijáckému" nosu "pivař z Bornea".

Praha - Do ochrany vzácných opic z Bornea se zapojují i čeští ochránci přírody. Aby na ni získali další peníze, rozhodli se začít s projektem Ekokaravan. Pojízdná maringotka s výstavou a prodejnou ekologicky šetrných výrobků bude navštěvovat různé festivaly v Česku a na Slovensku. Organizátoři to oznámili v tiskové zprávě. Doufají, že Ekokaravan umožní dlouhodobější financování záchrany opic na Borneu.

"Ročně je potřeba na chod projektu sehnat několik set tisíc korun, které většinou pocházejí z České republiky a Slovenska. Posledních 12 let mohl projekt Zátoka nosatých opic fungovat díky občasným mezinárodním grantům či nevelkým prostředkům sehnaným několika dobrovolníky. Prostředky na trvalejší chod bohužel stále chybí, a situace tak nyní dospěla do bodu, kdy hrozí pozastavení, či dokonce ukončení projektu," uvedl koordinátor projektu a primatolog Stanislav Lhota.

Kahau nosatý je primát, přezdívaný kvůli svému "pijáckému" nosu "pivař z Bornea". Žije na východě ostrova Borneo v okolí města Balikpapan, ohrožuje ho však rozsáhlé odlesnění kvůli palmovému oleji a nově také ekologická katastrofa způsobená únikem a požáry ropy. O ochranu tamních druhů se stará mimo jiné Koalice proti palmovému oleji. Sdružuje nevládní organizace, vědce, zoologické zahrady, ale i například lékaře, kteří usilují o snížení nadměrné spotřeby palmového oleje. Podle Martiny Skohoutilové z této koalice není situace v neziskovém sektoru dobrá, peníze chybí. Ekokaravan by podle ní mohl zajistit "rozumné a trvalé financování ochranářských projektů".

V maringotce tažené za autem bude umístěna výstava o českých a slovenských ochranářských organizacích a projektech. Kromě toho si tam budou zájemci moci koupit výrobky šetrné k přírodě. Jejich nákupem přispějí na konkrétní ochranářské aktivity. Projekt podporuje i Nadace Partnerství.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď