Výzva upozorňuje na dopady světelného znečištění

foto Veřejné osvětlení, pouliční lampa - ilustrační foto.

Praha - Proti světelnému znečištění bojuje výzva Nesvítí se někde zbytečně? Její autoři upozornili na negativní dopady nadbytečného osvětlení ve městech i menších obcích. Zdůraznili, že přebytek světla zasahuje do života zvířat, lidem znemožňuje zdravý odpočinek, komplikuje pozorování oblohy a stojí peníze, které by se daly využít lépe. V tiskové zprávě o tom za Českou astronomickou společnost (ČAS) informoval Pavel Suchan.

Autoři výzvy, z Odborné skupiny pro tmavou oblohu z ČAS, upozornili, že i v době karanténních opatření bylo v liduprázdných ulicích stále mnoho světla. "Všichni jsme svědky toho, jak si příroda v této době od lidí odpočívá. Ale na noční živočichy, kterým zasahujeme do jejich biotopů našim čím dál větším svícením, jsme zapomněli. Navíc potřebujeme pro nápravu ekonomických škod každou korunu. A tu můžeme ušetřit vypnutím zbytečného svícení. Zdůrazňuji to slovo "zbytečného". Pojďme si udělat inventuru kolem sebe," uvedl Suchan.

Podle výzvy by se lidé měli zamyslet se nad tím, zda zbytečně nesvítí například na dvoře. Důležité je i sledovat, jestli jejich obec v noci osvětlení tlumí, což normy povolují, nebo na nějakém místě nestojí lampa, která je zbytečná, neboť tudy nikdo nechodí. Iniciátoři výzvy zdůraznili, že nechtějí úpravy, které by snížily bezpečnost.

Jako příklad zbytečně osvětleného místa uvedli výsledky monitorování ve Zvoli u Prahy, kde během posledních pěti měsíců pod čtyřmi lampami prošly desítky zvířat, ale jen dva chodci mířící s čelovkou do lesů. "Lampy svítily v tomto období 2133 hodin," uvedl Tomáš Zelenka, který místo s pomocí fotopastí a celooblohové kamery sledoval.

Světelné znečištění může mít dopady i na zdraví lidí. Ztěžuje tvorbu hormonu melatonin důležitého pro kvalitní spánek a posílení imunity. I to je podle výzvy další z důvodů, proč v noci "bojovat" za tmu.

Výzva, zveřejněná také na facebooku, byla připravena při příležitosti Mezinárodního týdne tmavé oblohy, který skončil v neděli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď