Výzkumníci se dostali k vraku torpédoborce USS Johnston

foto Potápěč - ilustrační foto.

Washington/Manila - Výzkumníkům se podařilo vůbec poprvé ponořit k vraku torpédoborce USS Johnston, který se potopil v roce 1944 u Filipín během námořní bitvy s Japonskem. Americké válečné plavidlo leží v hloubce zhruba 6,5 kilometrů pod hladinou Filipínského moře v Tichém oceánu a je považováno za nejhlouběji ležící známý vrak. Výzkumníci rovněž pořídili jeho záběry, píše server BBC, který video z mořských hlubin zveřejnil.

Někdejší americká válečná loď byla na dně moře objevena v roce 2019 a kus se jí poté povedlo natočit pomoci dálkově řízené robotické ponorky. Nicméně větší část vraku leží hlouběji, než se mohla robotická ponorka dostat, píše BBC. Výzkumný tým nyní využil ponorku DSV Limiting Factor, která je schopná vydržet obrovský tlak okolní vody a potopit se i do těch nejhlubších míst, jako je Mariánský příkop, jenž se nachází skoro jedenáct kilometrů pod hladinou Tichého oceánu.

"Vrak je tak hluboko, že je v té hloubce jen velmi málo kyslíku. A i když je trošku kontaminován mořským životem, je pozoruhodně neporušený. Až na poškození, které utrpěl během zuřivé bitvy," popsal americký výzkumník a bývalý námořní důstojník Victor Vescovo, jenž podmořskou expedici vedl.

Ke 115 metrů dlouhému torpédoborci se Vescovo ponořil se svými spolupracovníky dvakrát a později popsal, že například viděli i neporušené střelecké věže. Tým nyní spolupracuje s historiky a doufá, že jejich práce přinese další informace o bitvě u ostrova Samar, při níž se USS Johnston během druhé světové války potopil. Z více než třísetčlenné posádky tehdy přežilo jen 141 mužů, podotkl web BBC.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď