Využití 3D tisku roste, vyrábějí se tak třeba i zubní náhrady

foto Společnost 3Dees představila 7. října 2019 na brněnském výstavišti kontejner s nejvýkonnější tiskárnou pro 3D digitální výrobu.

Brno - Využití 3D tisku v různých odvětvích je stále častější, což je dobře vidět na rostoucí spotřebě materiálů pro tisk, řekl dnes ČTK na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně pořadatel konference Fórum aditivní výroby Jan Homola.

"Prodej práškových kovů pro 3D tiskárny se mezi lety 2017 a 2018 zvýšil o 42 procent, o rok dříve rostl podobně vysokým tempem. Na tom je dobře vidět, že si firmy našly k 3D tisku cestu, což má efekt sněhové koule a průmyslových uživatelů rychle přibývá," uvedl Homola.

Jde podle něj ve srovnání s celým strojírenstvím sice o relativně malé odvětví, řadu let si ale navzdory minulé hospodářské krizi udrželo neustálý růst, který v krizových letech pouze zpomalil, ale neustal. V budoucnu se příležitostí pro růst 3D tisku může stát i rozvoj elektromobility.

"Problémem elektromobilů je těžká baterie, kterou je nutné kompenzovat odlehčením všech ostatních konstrukcí. Právě tady je velká příležitost pro 3D tisk, protože tiskárny umožňují výrobu dutých konstrukcí," řekl Homola. Dodal, že velké uplatnění tiskáren je ve vývoji výrobků v průmyslových firmách.

Technologie 3D tisku navíc umožňuje výrobu individualizovaných výrobků, ať už jde o designové části automobilů nebo na míru vytisknuté tenisky nabízené třeba značkou Adidas.

Vysoce individualizované produkty vytvořené 3D tiskem nabízí například společnost Renishaw, která tiskne kovové součásti zubních náhrad. "Tiskárna jich dokáže vyrobit velké množství naráz, protože jednotlivé kusy naskládá na sebe do krychle, což je mnohem úspornější než výroba po jednotlivých kusech, navíc je i mnohem rychlejší," uvedl ředitel společnosti Josef Sláma.

Podle Homoly je toto odvětví výrazně méně ohrožené případnou krizí. "Řada firem využila minulou krizi k vlastnímu sebezdokonalení, zavedly takové procesy a technologie, které jim pomohly se připravit na současný růst trhu. Navíc řešení, která 3D tisk nabízí, jsou lékem na krizi, pomáhají se zaváděním inovací," dodal Homola.

Rostoucí zájem o tuto technologii byl dobře patrný i na zájmu o oborovou konferenci, kterou Homola pořádal na MSV. I když témata konference se zaměřila na průmyslové využití 3D tisku a odklonila se pro letošek od cenově nejdostupnějších tiskáren, zájem byl ze strany návštěvníků veletrhu větší, než pořadatelé očekávali, a přesáhl 400 účastníků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď