Šéf Senátu: Zeman dle ÚVN není schopen práce

foto Předseda Senátu Miloš Vystrčil vystoupil 18. října 2021 v Praze na tiskové konferenci k dopisu Ústřední vojenské nemocnice ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana.

Praha - Prezident Miloš Zeman nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je krajně nejistá. Předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) to napsala Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), v jejíž péči je prezident od 10. října. Vedení Senátu se v úterý sejde s předsedy stran zastoupených v nově zvolené Poslanecké sněmovně, aby probrali postup při dočasném převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice. Hrad informace zatím nekomentoval.

Fotogalerie

"Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman, prezident republiky, v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti," řekl Vystrčil.

Předseda Senátu rovněž sdělil, že podle názoru ÚVN je vzhledem k charakteru Zemanova základního onemocnění dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu "hodnocena jako krajně nejistá". "A tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná," dodal Vystrčil s odkazem na Zavoralovo vyjádření.

Zástupci senátorských klubů kvůli zdravotnímu stavu Zemana tedy nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a předsedu Sněmovny, s čímž musí souhlasit obě parlamentní komory. "Jiná možnost bohužel nepřichází do úvahy, než že se musíme bavit o tom, kdy a jak aktivujeme článek 66 ústavy," řekl Vystrčil.

Jeho slova potvrdil i emeritní soudce Ústavního soudu Stanislav Balík, podle něj jsou to "velmi závažné důvody". "Zcela evidentně se ukazuje, že není schopen (Zeman) se věnovat výkonu svých funkcí, takže aktivace je zcela namístě," řekl Balík večer v České televizi.

Podle předsedy senátorů STAN Petra Holečka pro převod není relevantnější důkaz než dopis ředitele ÚVN a ošetřujícího lékaře prezidenta. "Je jasné, že aktivace článku 66 je a bude velmi aktuální," souhlasil Jaroslav Větrovský (ANO), který vede společný senátorský klub ANO a ČSSD. Podle předsedy klubu Senátor 21 a Pirátů Václava Lásky nebude převod pravomocí prezidenta ničím jiným než zopakováním lékařské zprávy o stavu prezidenta právní cestou. Vystrčil uvedl, že v Zavoralově dopisu nebyla uvedena Zemanova diagnóza, Senát o ni ani nežádal.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů zdůraznil, že převod prezidentských pravomocí neznamená odvolání Zemana z funkce hlavy státu. Z této snahy Senát obvinili někteří jeho kritici včetně prezidentova mluvčího.

Předseda Senátu také řekl, že se stanoviskem ÚVN k Zemanovu stavu byl už ve středu 13. října ráno informován hradní kancléř Vratislav Mynář, který to dostal i písemně. Přesto o den později Mynář zprostředkoval setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), který se o Zemanově kondici vyjadřoval pozitivně. Zeman podle Mynáře podepsal během schůzky rozhodnutí, jímž svolal zasedání Sněmovny v povolebním složení na 8. listopadu. Pravost podpisu je předmětem policejního prověřování.

Mynář ani dnes odpoledne ke zdravotnímu stavu prezidenta nic nesdělil, naopak Senát a jeho předsedu obvinil ze snahy se zviditelnit a z pokrytectví kvůli žádosti ohledně Zemanova stavu a schopnosti zastávat prezidentský úřad. Vystrčil k tomu uvedl, že nemá žádný smysl, aby to komentoval.

Oprávněnost Senátu žádat informace o stavu prezidenta v neděli zpochybnil také dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO). "Proč Senát chce nějakou zprávu? Proč někdo potřebuje okamžitě vědět, jaký je zdravotní stav pana prezidenta? Bylo by dobré, aby tyhle nechutnosti skončily," prohlásil Babiš ve svém pořadu na sociálních sítích. Vystrčil na to sdělil, že je namístě otázka, z jakého zdroje měl Babiš a další činovníci ANO informace o Zemanově stavu.

Úterní schůzce v Senátu, na kterou budou pozváni předsedové stran zastoupených v povolební Sněmovně, bude předcházet schůze senátní ústavní komise k možnostem převodu prezidentských pravomocí.

Senát původně minulý týden o informace ke stavu Zemana žádal prezidentskou kancelář, avšak neúspěšně. V pátek se proto obrátil na ÚVN, kam byl Zeman minulou neděli převezen na oddělení intenzivní medicíny. Zavoral týž den zdůvodnil hospitalizaci prezidenta komplikacemi, které provázejí jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu médiím nesdělil, protože k tomu neměl Zemanův souhlas.

Odpověď ÚVN předsedovi Senátu Vystrčilovi

Sdělení první: Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman, prezident republiky, v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Sdělení druhé: Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice je vzhledem k charakteru základního onemocnění dlouhodobá prognóza zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná.

Sdělení třetí: S názorem, stanoviskem Ústřední vojenské nemocnice Praha na zdravotní stav prezidenta republiky byl ve středu 13. října, brzy dopoledne, seznámen inženýr Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta republiky, kterému bylo rovněž stanovisko předáno v písemné podobě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď