Vystrčil poděkoval voličům, že se nenechali zmást Babišovou kampaní

foto Dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) oslavuje s manželkou Ivanou a spolustraníky v sídla ODS Vysočina vítězství v druhém kole voleb do třetiny Senátu v obvodu č. 52 - Jihlava, 1. října 2022 Jihlava. Vpravo poslankyně Eva Decroix.

Praha - Znovuzvolený senátor Miloš Vystrčil (ODS) poděkoval voličům v obvodu Jihlava za to, že se, jak řekl, nenechali zmást kampaní, kterou vedl zejména šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V České televizi uvedl, že je dojatý podporou občanské společnosti, bez níž by jeho úspěch nebyl možný. Doplnil, že zatím neví, zda bude pokračovat jako předseda Senátu, či jako řadový senátor.

Vystrčil porazil ve druhém kole senátních voleb na Jihlavsku kandidátku ANO Janu Nagyovou. Šlo zřejmě o nejsledovanější duel. Někdejší Babišova poradkyně Nagyová je s předsedou ANO obžalovaná v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda. Předseda hnutí ANO se v její prospěch ve volební kampani výrazně angažoval. V jihlavském senátním obvodu přišlo ve 2. kole k volbám 38,74 oprávněných voličů, což byla nejvyšší volební účast v letošním 2. kole senátních voleb.

Vystrčil bude moci být po znovuzvolení senátorem předsedou Senátu další dva roky. K tomu, zda chce Senát nadále vést, se ale nyní vyjádřit nechtěl. „Já jsem nekandidoval proto, abych se stal předsedou Senátu. Já jsem kandidoval proto, abych obhájil tu práci, kterou jsme všichni dělali,“ uvedl.

Podporu Vystrčilovi jako předsedovi Senátu už dnes avizoval šéf lidovců Marian Jurečka. Místopředseda STAN Jan Lacina České televizi řekl, že jejich podpora je rovněž vysoce pravděpodobná. "Vede Senát velmi konsensuálně a k všeobecné spokojenosti," podotkl. Podporu Vystrčilovi v kandidatuře na předsedu horní komory vyjádřil i předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 a rovněž znovuzvolený senátor Zdeněk Nytra. „Moji podporu - a troufám si mluvit za celý klub (ODS a TOP 09) - určitě má,“ řekl České televizi. „Ta nominace Miloše Vystrčila na předsedu Senátu bude stoprocentní z našeho klubu,“ dodal.

"Jsem z toho dojatý, a to málokdy bývám dojatý," řekl k výsledkům voleb Vystrčil. "Porazili jsme Andreje Babiše, jeho nekonečně mnoho peněz," řekl. "Ještě jednou děkuji všem voličům za to, jakým způsobem se k těm volbám postavili," uvedl.

„Rozhodlo, že tam bylo srdce. Že tam bylo přesvědčení, že to, co děláme, je správné," pokračoval. U soupeřící strany toto podle něj chybělo. „Bylo tam všechno ostatní. Chtíč po moci, chtíč si něco ověřit, někoho vodit jako loutku, ty peníze, ti kývači, ta schopnost toho výborného marketingu podpořená i tím, že se ten marketing neštítil skoro ničeho,“ řekl Vystrčil.

"Kandidovali jsme tak, že jsme byli slušní. To rozhodlo," uvedl. Jeho protikandidátka Nagyová podle něj kampaň nedělala. „Ale dělal ji střídavě nejvíc Andrej Babiš, potom Karel Havlíček, potom paní (Alena) Schillerová, potom přijel pan (Richard) Brabec, teď jsem tady nedávno viděl pana (Radka) Vondráčka rozdávat ty klobásy a podobně,“ řekl.

Vystrčil hovořil také o pokoře, kterou cítí, i o poučení v tom, že je lidem potřeba denně vysvětlovat kroky, které dělá. Vyjádřil vděčnost rovněž předsedům i dalším zástupcům stran vládní pětikoalice, kteří mu byli nakloněni. Zopakoval, že s kandidaturou na prezidenta nepočítá. "To stále trvá,“ řekl. Domnívá se, že svůj postoj nezmění.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď