Výstava ukazuje století vztahu katolíků a českého státu

foto Ilustrační foto - V želivském klášteře si 12. srpna lidé připomněli 464 kněží a řeholníků, kteří tam byli internováni v 50. letech minulého století. Součástí akce bylo i vysvěcení nového oltářního stolu (na snímku) v opatském kostele Narození Panny Marie od slovenského architekta Svetozára Ilavského.

Praha - Století vztahu katolické církve a Československa připomíná výstava, která je až do 18. října k vidění ve františkánském klášteře při kostele Panny Marie Sněžné v centru Prahy. Výstava odkrývá pět klíčových období posledních 100 let, začíná snímkem z 28. října 1918 a ukazuje také dobu první republiky, druhé světové války, perzekuci kněží během ní i v době komunismu i období po roce 1989.

Okamžik vyhlášení samostatné republiky ilustruje tvář katolického kněze Isidora Zahradníka, jednoho z organizátorů převratu. "Jsme svobodní. Zde u stupňů pomníků českého knížete Václava přísaháme, že chceme této svobody se státi hodnými, že ji chceme hájiti i svými životy," zaznělo tehdy z jeho úst.

Po snímcích z období první republiky přichází na řadu druhá světová válka. Návštěvníci výstavy si přečtou životopis předsedy exilové vlády v Londýně Jana Šrámka nebo seznam katolických kněží, kteří zahynuli nebo byli vězněni v koncentračních táborech, který vznikl v projektu Naši pastýři 1938-1945.

Době komunismu vévodí fotografie z procesu z 50. let s řeholníky, včetně osudů kardinála Josefa Berana či olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochy, nekrvavé oběti komunismu. Období po roce 1989 mapuje cestu katolické církve v době svobody a ukazuje například fotografie ze setkání českých prezidentů s papežem Janem Pavlem II., Benediktem XVI. či Františkem. Výstava vrcholí časovou osou papežů, československých a českých prezidentů a arcibiskupů na stolci v Praze a Olomouci.

Výstavě vévodí velký kříž, který je připomínkou strasti a bolesti, ale také vykoupení, naděje a vítězství. "Jedná se o kopii kříže Emila Kapauna, vojenského kaplana s českými kořeny, který zahynul v korejském koncentračním táboře v roce 1951," uvedl Jindřich Forejt, který je kurátorem výstavy. Emil Kapaun zemřel v zajetí 23. května 1951 ve věku 35 let. V současnosti pokračuje jeho kanonizační proces. V roce 2013 obdržel od prezidenta Baracka Obamy posmrtně nejvyšší americké vojenské vyznamenání Medaili cti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 21:00 26°C

Celá předpověď