Výstava ukazuje písky z celého světa

foto Lidé si prohlížejí různé vzorky písků ze světana výstavě s názvem Písky známé i neznámé aneb fascinující svět obyčejného písku, která začala 27. února 2020 v Muzeu města Ústí nad Labem a koná se k 20. výročí založení Národního parku České Švýcarsko.

Ústí nad Labem - Písky z celého světa a z různých pohledů ukazuje muzeum v Ústí nad Labem. Na dnes otevřené výstavě jsou fotografie zrnek písku pod mikroskopem přírodovědce Petra Jana Juračky, část rozsáhlé sbírky písků německého sběratele či otisky zvířat v písku. Expozice ukazuje i krajinu Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko, který letos slaví dvacet let.

Fotogalerie

Písek se na výstavě představuje jako unikátní materiál nejen ve stavebnictví. Impulsem pro vznik expozice bylo nafocení zrnek pod mikroskopem. "Vyšly z toho krásné fotky, malá umělecká díla," řekla ČTK kurátorka výstavy Zuzana Vařilová, která si nechává při cestách po světě v batohu vždy několik kilogramů místa právě na písky a kameny.

Kolekce jedinečných fotografií vznikla na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. "Napadlo mě to jednou večer, dal jsem pak výzvu na facebook a lidé nám posílali písky z celého světa. Pak to vyžadovalo dost masochismu a tvrdé práce a nakonec vznikla tato výstava," řekl ČTK Juračka.

Zapůjčená sbírka písků z celého světa zaplnila jednu stěnu. Návštěvníci uvidí i pravěké stopy v písku a současné obyvatele písku z živočišné i rostlinné říše. Zájemci si mohou prohlédnout písek pod mikroskopem i osahat si jeho různé povrchy. "Geologové dokážou písek číst, zjistí pouť jednoho zrnka, odkud pochází, co prožil," uvedla Vařilová.

V sálech nechybí interaktivní prvky pro děti ani krajina Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko, jehož symbolem je pískovcová Pravčická brána. Výstava je otevřená do 16. srpna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď