Výstava ukazuje komiksy i oblečení od Jonáše Ledeckého

foto Průřez dosavadní tvorbou výtvarníka Jonáše Ledeckého (vpravo), bratra slavné olympioničky Ester (vlevo) a syna muzikanta Janka, ukazuje výstava v Apple Museu v centru Prahy.

Praha - Průřez dosavadní tvorbou výtvarníka Jonáše Ledeckého, bratra slavné olympioničky Ester a syna muzikanta Janka, ukazuje výstava v centru Prahy. Jmenuje se The Shy Exhibitionist a podle Ledeckého slov vystihuje jeho charakter plachého exhibicionisty, který nejraději sedí sám zavřený v ateliéru a kreslí.

Fotogalerie

Kreslí komiksy, ilustruje knížky a navrhuje oblečení pro svou sestru, která v něm vyhrává světové poháry v několika sportech. Oblečení Ester Ledecké pro sjezd i snowboarding si mohou prohlédnout návštěvníci Apple Musea v Husově ulici. Výstava začala dnes v den Jonášových 26. narozenin a ukáže přes 100 ilustrací včetně komiksů pro Playboy a komiksové adaptace Povídek z jedné a druhé kapsy Karla Čapka.

Jonáš Ledecký vystudoval střední školu reklamní a umělecké tvorby. S kresbou komiksů začal asi v 11 letech, v 15 mu vyšel první komiks s názvem KIWI. V roce 2015 pracoval s autorem scénáře Zdeňkem Ležákem pro vydavatelství Albatros na komiksu o Karlu IV., který vyšel k 700. výročí panovníkova narození pod názvem Karel IV. Pán světa.

A otce vlasti v něm Ledecký pojal jako superhrdinu, stejně jako vypadá Ester Ledecká v kombinézách, které pro ni Jonáš už několik let navrhuje. Říká o své mladší sestře, že je podle něj trochu robot, když dokáže závodit i se zraněními. Karel IV. podle něj nebyl úplně fešák, jako třeba Batman, ale rozhodně byl frajer svými činy, řekl ČTK při vydání komiksu.

Jonáš Ledecký také už od základní školy hrál v kapele, napsal a nazpíval i několik písniček pro svého otce Janka Ledeckého. Objevil se ve filmu Snowboarďáci (2004), na snowboardu sám jezdil, několik let byl v české reprezentaci. Od roku 2017 vystupuje s kapelou Jonas & the Whale.

Výstava v Apple Museu ukazuje veškerou Jonášovu tvorbu pro sestru Ester, z níž jsou nejviditelnější lyžařské kombinézy a helmy. Ilustruje pro ni také propagační materiály. Kombinézy na lyže i soupravy na snowboard prý navrhuje vždy jednou za dva roky, novou kolekci tedy plánuje na příští rok. A pravděpodobně bude navrhovat oblečení i pro jiné sporty, oslovila ho s takovou nabídkou společnost, která se zabývá zápasy MMA a bojovými sporty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď