Výstava ukazuje dvacetiletou historii soutěže Czech Press Photo

foto Snímek s názvem Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem, jehož autorem je volný fotograf Martin Bandžák. Fotografie zvítězila v soutěži Czech Press Photo 2017 .

Praha - První akcí, která má oslavit čtvrtstoletí soutěže Czech Press Photo, je výstava rekapitulující její dosavadní ročníky. Stěžejním prvkem výstavy, která čítá přibližně 150 snímků, jsou fotografie roku, které doplňují další vybrané fotografie z daného ročníku. Informace o výstavě, která v pražském Karolinu potrvá do 27. února, jsou na webu pořadatele. První ročník tuzemské fotožurnalistické soutěže se konal v roce 1995, letos tak bude její 25. ročník.

"Soutěž a výstava Czech Press Photo vznikly v roce 1995 z přirozené lidské touhy. Z touhy po více než 50 letech nesvobody, v nichž žurnalistika sloužila cílům politické propagandy, konečně umožnit veřejnosti být očitým svědkem událostí a jevů doma i ve světě tak, jak je vidí čeští a slovenští profesionální fotografové," uvádí na webu zakladatelka soutěže Daniela Mrázková. Stála v jejím čele dlouhá léta, od roku 2015 je ředitelkou soutěže Veronika Souralová.

Soutěž se pod jejím vedením proměnila, změnily se některé kategorie, což spolu s některými dalšími aspekty dnešní podoby soutěže vyvolalo koncem minulého roku kritiku několika předních českých fotografů a držitelů ceny Czech Press Photo i mezinárodních ocenění. Vyjadřovali se také k vítěznému snímku.

Fotografií roku a vítězem zatím posledního ročníku soutěže se stal snímek Lukáše Zemana, který podle něj zachycuje samici orangutana s umírajícím potomkem na Borneu, kde tito primáti trpí ustupujícím pralesem. Podle kritiků fotografie není žurnalistickým snímkem a autor mohl jeho význam posunout formulací popisku. Mezinárodní porota soutěže ale za svým výběrem vítězného snímku stojí.

Větší či menší diskuse vyvolá vítězný snímek téměř každoročně. Výstava, která následuje každoročně po vyhlášení výsledků a která představuje nejlepší snímky ve všech kategoriích a další vybrané fotografie, patří k nejnavštěvovanějším přehlídkám svého druhu. Letošní trvá na Staroměstské radnici až do 30. ledna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 21:00 26°C

Celá předpověď