Výstava snímků upozorňuje na nerovná práva rodin stejnopohlavních párů

foto Na pražském Masarykově nádraží zahájila 5. prosince 2022 lidskoprávní iniciativa Jsme fér výstavu velkoformátových fotografií nazvanou Děti a rodiny, které stát neuznává. Dokumentární soubor fotografky a laureátky World Press Photo Jany Ašenbrennerové zachycuje příběhy desti českých gay a lesbických rodin s dětmi, které se v současné nestabilní době snaží budovat rodinné štěstí i přesto, že jim stát neposkytuje právní ochranu.

Praha - Výstava snímků oceněné fotografky Jany Ašenbrennerové upozorňuje na nerovná práva stejnopohlavních párů, které vychovávají děti. Podle iniciativy Jsme fér, která výstavu "Děti a rodiny, které stát neuznává" na pražském Masarykově nádraží připravila, jsou jich tisíce. Iniciativa požaduje schválení zákona o manželství pro všechny, který by svazky stejnopohlavních párů postavil na roveň i v rodičovských právech, nároku na výživné, dědictví či vdovském a vdoveckém důchodu.

Fotogalerie

"Jakákoliv jiná úprava, která by zůstala na půl cesty, situaci neřeší," uvedla právnička iniciativy Lucia Zachariášová.

Gay a lesbické páry nemají společný majetek, právo dědit, ale ani společná práva ke svým dětem. Rodič, který není biologickým příbuzným dítěte, tak k němu žádná práva nemá. "To je vystavuje každodenní nejistotě zejména ve chvílích, kdy své rodině potřebují například zajistit společné bydlení, postihne je tragická událost nebo se rodina rozpadne," uvedl ředitel iniciativy Jsme fér Czeslaw Walek. Děti nemají nárok na výživné, dědictví nebo sirotčí důchod po nebiologickém partnerovi.

Na výstavě v hale Masarykova nádraží jsou fotky a příběhy deseti rodin. Jejich autorka, česká fotografka žijící ve Spojených státech Jana Ašenbrennerová získala v roce 2014 čestné uznání v soutěži World Press Photo. Mnohaletou snahu o schválení manželství pro všechny dokumentovala, jak uvedla ve videozdravici, také v San Francisku.

Dvě třetiny dospělých v Česku si podle dřívějších průzkumů myslí, že by gayové a lesby měli mít možnost uzavírat manželství. Čtyři pětiny dotázaných jsou pro, aby si homosexuálové mohli osvojit potomka svého partnera či partnerky. Podle více než 60 procent lidí by měli mít šanci adoptovat i děti z ústavů. Petici podpořilo více než 200.000 lidí.

Registrované partnerství je v Česku možné uzavřít od roku 2006. Partneři mohou získat informace o zdravotním stavu svého protějšku, mohou po něm také dědit jako v manželství. Adopci zákon registrované dvojici zakazuje.

Novelu občanského zákoníku s manželstvím pro všechny předložilo 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů. Podle nich má změna zajistit gayům a lesbám i jejich dětem stejná práva a důstojnost, jako mají manželé a jejich potomci. Dolní komora začala předlohu projednávat v listopadu 2018, projednává se i protinávrh zákonodárců na výslovné ústavní ukotvení manželství jako svazku muže a ženy.

Končící prezident Miloš Zeman avizoval, že by novelu narovnávající práva párů vetoval, do konce jeho mandátu se ale projednat nestihne.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď