Výstava připomene výroky známých osobností o svobodě

foto Ilustrační foto - Bývalý český prezident Václav Havel.

Praha - Výroky o svobodě, které pronesli Václav Havel, Věra Čáslavská či Karel Kryl a řada dalších osobností krátce po Sametové revoluci, připomene nová výstava Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Od čtvrtka si ji lidé prohlédnou na náměstí Václava Havla v Praze, potrvá do 25. června. ÚSTR expozici připravil k 30. výročí prvních polistopadových voleb. V tiskové zprávě o ní dnes informovala mluvčí ústavu Darja Čablová.

"Při výročí pádu komunismu se obvykle zdůrazňuje euforie z toho, že už můžeme, co se dřív nesmělo. Ale k tomu se nechceme jednoduše přidávat," uvedl jeden z autorů výstavy Václav Tollar. "Doba před 30 lety byla převratná i tím, že do veřejného prostoru začaly promlouvat osobnosti, které s všeobecnou euforií ne vždycky souzněly. Naopak, kladly důležité otázky, jaký význam má nově nabytá svoboda," dodal.

Další z autorů výstavy Jan Hron ČTK řekl, že výstava reflektuje výroky 14 osobností - vedle Havla, Kryla a Čáslavské to jsou například bývalý prezident Václav Klaus, publicisté Karel Kyncl a Ivan Medek či filosof Ladislav Hejdánek.

Citáty, které zazněly krátce po listopadu 1989, autoři vybírali především z dobového tisku, článků a rozhovorů, pustili se však i do zkoumání dosud nezveřejněných dokumentů. Například v případě Ladislava Hejdánka citují jeho deníkový zápis z 20. listopadu 1989. "Hejdánek si v něm klade otázku, k čemu je nám vlastně pluralita názorů, jestliže půjde o pluralitu názorů hloupých, naivních, nedovzdělaných a nedomyšlených," nastínila Čablová.

Hron také podotkl, že svobodu si lidé spojují zpravidla pouze s tím, na co mají právo - například ohledně projevu, tužeb či cestování.

"Pokládáme svobodu za prostor pro volnou osobní seberealizaci. A pak se divíme, jak se stírá rozdíl mezi lží a pravdou a jak lidská hloupost ztrácí jakékoli zábrany," řekl. "Pokud se dál bude jenom vzývat svoboda, ztratíme kritéria, podle kterých se dá posoudit, co a proč vlastně děláme. Našli jsme ale výroky osobností, které jasně dokazují, že ještě před 30 lety jsme taková kritéria měli," míní Hron.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď