Výstava o první republice má oslovit ty, kdo do galerií nechodí

foto Dobově oděné hostesky rozdávaly zvláštní vydání novin Národní politika 7. září 2018 na brněnském Moravském náměstí při výstavě s názvem Republika československá 1918-1939, kterou pořádá Akademie věd ČR.

Brno - Tanečníci a tanečnice v krojích, hostesky v dobových kostýmech i elegán na chůdách v Brně oživili slavnostní zahájení výstavy Republika československá 1918 - 1939, kterou pořádá Akademie věd ČR. Putovní pouliční výstava projde do listopadu 24 městy.

"Důvodem, proč jsme dali přednost tomuto formátu před výstavou v nějaké zavedené instituci, je ten, že bychom chtěli oslovit i tu část společnosti, která do galerií běžně nechodí. Chceme oslovit lidi na ulicích a náměstích," uvedl ředitel Masarykova ústav a Archivu Akademie věd Luboš Velek.

Právě jeho ústav výstavu tvořenou čtrnácti panely vytvořil. "Klademe velký důraz na fotografický materiál, který by měl zaujmout na první pohled, a snažíme se k tomu přidat určité množství informací, abychom společnost i trochu vzdělávali," řekl Velek. Většina obrazového materiálu podle něj pochází přímo ze sbírek ústavu.

Vzhledem k tomu, že výstava má do konce listopadu objet 24 českých, moravských a slezských měst, nechala akademie vyrobit panely ve více exemplářích. Až do konce září tak kromě Brna bude k vidění i Klatovech, Českých Budějovicích, Karlových Varech, Hodoníně, Benešově a Trutnově.

"Na přípravě výstavy se finančně podílel i úřad vlády. Soustředili jsme se na ty méně známé věci, které se týkají prvních 20 let existence samostatného Československa," uvedla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, která brněnskou výstavu otevřela.

Kromě hostesek v dobových kostýmech pomáhal atmosféru dotvářet i Josef Zimovčák se svým vysokým kolem. "Je to replika, která se mnou projela 80.000 kilometrů, mimo jiné i Tour de France a Giro. Lidé si mohou kolo i vyzkoušet a zároveň se něco dozvědět o naší historii," podotkl Zimovčák.

Výstava Republika československá 1918-1939 bude na Moravském náměstí vedle kostela sv. Tomáše do 3. října.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď